0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Mart 2023 Çarşamba 19:31:00 - Güncelleme:15 Mart 2023 Çarşamba 19:31:00

Danimarka, Ukrayna için yaklaşık 1 milyar dolarlık yardım fonu tahsis edecek

Kaynak: AA

ABONE OL

Danimarka hükümetinin, Ukrayna'ya bu yılki askeri, sivil ve ticari ihtiyaçları için 7 milyar Danimarka kronu (yaklaşık 1 milyar dolar) yardım fonu kuracağı duyuruldu.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen, düzenlediği basın toplantısında, parlamentodaki partilerin desteğiyle kurulan fon kapsamında Ukrayna'ya askeri yardım için 5,4 milyar kron, sivil yardım için 1,2 milyar kron ve ticari girişimler için 0,4 milyar kron olmak üzere toplamda 7 milyar Danimarka kronu (yaklaşık 1 milyar dolar) verileceğini bildirdi.

Hükümetin, Ukrayna'nın yeniden inşası konusunda Danimarka iş dünyasıyla daha yakın işbirliğine hazırlandığını ve yeniden inşa çabalarının şimdiden başladığını belirten Rasmussen, "Son kurşunun atılmasını bekleyemeyiz" dedi.

Rasmussen, "Bu, büyük ölçüde Ukrayna'nın askeri ve insani yardımın yanı sıra yeniden yapılanmayla ilgili isteklerinin bir karşılığıdır" diye konuştu.

Öte yandan, Danimarka hükümeti, askeri yardım kapsamında Ukrayna'ya 21 bomba imha robotunun yanı sıra mühimmat gönderileceğini bildirdi.

Hükümet, ordunun yardım paketlerini hazırlamaya başladığını ve en kısa sürede Ukrayna'ya gönderileceğini duyurdu.

Etiketler : Danimarka Dışişleri Bakanı Rasmussen Ukrayna
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX