0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
16 Mart 2023 Perşembe 10:50:00 - Güncelleme:16 Mart 2023 Perşembe 10:50:00

Blinken, İslamofobi ile Mücadele Uluslararası Günü'nde inanç özgürlüğünü vurguladı

Kaynak: AA

ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Müslümanların dünya genelinde sıklıkla dini inanç temelli ayrımcılık ve nefrete maruz kaldığını belirterek "Her birey kişisel ya da toplum olarak inançlarını ifade etme özgürlüğüne sahiptir" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 15 Mart İslamofobi ile Mücadele Uluslararası Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, herkesin, her yerde, düşünce, vicdan, din ve inanç, hatta inanmama ve inancını değiştirme özgürlüğü bulunduğunu kaydetti.

Müslümanların dünya genelinde sıklıkla dini inanç temelli ayrımcılık ve nefrete maruz kaldığına dikkati çeken Blinken, "Her birey kişisel ya da toplum olarak, açık ya da gizli olarak inançlarını ifade etme, uygulama ve öğretme özgürlüğüne de sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Blinken, şöyle devam etti:

"Bugün, dünya genelinde Müslüman olarak kendini tanımladığı ya da ibadet ettiği gerekçesiyle tutuklanan, hapse atılan hatta öldürülen kişilere dikkatinizi çekiyoruz. ABD, kişilerin vicdanları doğrultusunda yaşamalarının savunuculuğunu yapmaya devam edecek. Müslümanlar, dünya genelinde kutsal ramazan ayına hazırlanırken, oruç ve diğer toplulukların düşünüldüğü böyle bir zamanda ABD ve diğer ülkelerde nefretle savaşmaya çalışalım."

Birleşmiş Milletler, 2022'de 15 Mart'ı İslamofobi ile Mücadele Uluslararası Günü ilan etmişti.

Etiketler : islamofobi inanç özgürlüğü antony blinken
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX