0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Eylül 2022 Çarşamba 18:34:00 - Güncelleme:21 Eylül 2022 Çarşamba 18:53:00

ABD Başkanı Biden: Savaşın bitmesini istiyoruz

ABD Başkanı Joe Bide; "ABD her zaman demokrasiyi korumak ve güçlendirmek için çalışmaktadır. Kimse Rusya'yı tehdit etmiyor. Savaşın bitmesini istiyoruz" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden BM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Biden'ın konuşmasından konu başlıkları;

* Kimse Rusya'yı tehdit etmiyor. Savaşın bitmesini istiyoruz.

* ABD her zaman demokrasiyi güçlendirmek ve korumak için çalışmaktadır.

* Ukrayna, her egemen ulusla aynı haklara sahiptir. Ukrayna ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

* BM Güvenlik Konseyi üyeleri BM Sözleşmesini korumalı ve çok sıra dışı durumlar dışında veto hakkını kullanmamalıdır. Bu şekilde BM Güvenlik Konseyi güvenilir ve inanılır olacaktır.

* BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi Rusya, komşusunu işgal ederek egemen bir devleti haritadan silmek istedi.

* BM'nin daha kapsayıcı hale getirilmesi gerektiğini belirterek ABD dahil BM Güvenlik Konseyi üyelerinin olağanüstü durumlar dışında veto haklarını kullanmaması çağrısı yaptı.

* Putin, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme rejimi kapsamındaki sorumluluklarını pervasızca göz ardı ederek aleni olarak Avrupa'ya karşı nükleer silah tehdidinde bulundu.

* Rusya'nın savaşı gıda güvensizliğini daha da kötüleştiriyor. Bu yüzden Karadeniz'de tahıl ihracatı mekanizmasını kuran BM'deki çalışmalar için minnettarım.

* Biden, ABD'nin BM Güvenlik Konseyinin daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılmasını, Afrika, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin de Konseye alınmasını desteklediğini söyledi.

* ABD Başkanı Biden, Çin'in herhangi bir şeffaflık olmaksızın daha önce benzeri olmayan bir nükleer silahlanmaya gittiğini söyledi.

Etiketler : biden abd rusya bm
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX