• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
9 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Bahar hastalık tetikçisi olabilir!

Biz farkında değiliz ama organizmamızdaki tüm hücreler, kışın güneşi az, ısısı düşük günlerinden, ilkbahar ve yazın güneşli, yüksek ısılı günlerine adapte olabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Bu uyum (Adaptasyon) çalışmaları sırasında da organizma haliyle efor sarfediyor, yoruluyor. Bizde bu duruma, “Bahar yorgunluğu” diyoruz.

Bahar yorgunluğu konusunda değişik görüşler dile getirilir. Çünkü kesin sonuçlu bir araştırma henüz yapılabilmiş değil. Ben sıkça dile getirilen bilimsel yorumlardan bir kaçını sizlere sunacağım. Mesela mı?
* * *
İnsan organizmasını ayakta tutan İmmun sistemi, özünde vücudun doğal savunma organizasyonu dur. Hücrelerin korunmasını, gelişme göstermesini sağlayan bu sistem iyi çalışırsa; kişi hem sağlıklı, hem de uzun ömürlü olur. İmmun sistemi, mevsimler değişirken, yoğun bir uyum çalışma düzeni başlatır. Vücudun kış hücrelerinin, bahar ve yaza uyum gösterecek hale dönüşmesine yardımcı olur.
Kış hücreleri yüksek yağ oranlarına sahiptir. Baharla birlikte, bilinç ötesi sinir sistemi devreye girer, hücrelerin yağ oranını azaltıp, yaza uyum projesini başlatır. Bunlar olurken de İmmun sistemi yorulur. Eğer tam da bu sırada yağlı, yüksek kalorili yiyecekler tüketilirse, yaza uygun hücre dönüşümü sekteye uğrar. Ancak, uyum çalışmasına organizma hücreleri devam eder. Sonuçta, İmmun sistemi güçsüzleşir, adaptasyon tamamlanmaz, sıcak günlere kış hücreleriyle girilir. Yorgunluk, keyifsizlik, işten kaçma duygusu gelişir; hormon düzeninde bozulma, tansiyonda iniş çıkış, kalp ritmi bozukluğu devreye girer; İmmun sistemi zayıf yaşlılarda hastalıklara yatkınlık artar. Bahar hastalık tetikçisi olabilir.
* * *
Karanlığı fazla, ışığı ve ısısı az kış günlerinde organizmada, “Uyku hormonu” diye adlandırılan Melatonin salgısı fazlalaşır. Buna karşın mutluluk hormonu denilen Serotonin salgısı azalır. Sonuçta kışın çoğu kişi bu hormon eksikliği nedeniyle depresif olur. Bahar aylarıyla beraber, ışığın ve sıcağın artması Melatonin salgısının azalmasına, buna karşın Serotonin ve Dopamin salgısının artmasına etmen olur. Bu arada organizma uyum süreci temposu artar, sistem zorlanır, yorgunluk, bezginlik duygusu ortaya çıkar.
Bazı bilim insanları, bahar yorgunluğunun, troid bezi tembelliğini (Hipotroid) ve kan demiri eksikliğini (özellikle kadınlarda) tetiklediğini ileri sürer.
* * *
Bahar yorgunluğu hastalık değildir. Duruma ve şahsa göre 1-3 hafta etki yapabilir. Bahara girilen şu günlerde her fırsatta açık hava gezintisi yaparsanız, hayvani yağlardan uzak durursanız, düzenli olarak, çinko, magnaezyum, C ve B vitamini alırsanız, yağsız et, zeytinyağı sebze yerseniz, unlu mamullerden uzak durursanız, şekeri unutursanız, kontrollü meyve tüketirseniz, melissa çayı içerseniz, yemeklerden önce, üzerine zeytinyağı ve elma sirkesi dökülmüş salata yerseniz; sağlıklı mutlu, selülitsiz bir yaz yaşama şansı yakalayabilirsiniz.
Hele bir de kendi hormonunuzu kendi organizmanızda üretmesini bilirseniz!.. Ayrıntılar haftaya!..

Turgay Renklikurt Bilimin gör dediği Diğer Yazıları