YAZARLAR

Ortadoğu müzayede salonu-II

Suriye ve Irak müzayede salonunda hazırlıklar tamamlanmak üzere: İki, bilemedin üç yıl içerisinde masa başı pazarlık ve paylaşımlar başlayacak. Müzayede konsorsiyumunun baş kanadını temsil eden ABD ve hempaları (İngiltere, İsrail ve Bazı AB ülkeleri) Kuzey Irak Kürt yönetimi bölgesinde bağımsız (veya şartlar uymazsa, özerk bilge olarak bir müddet daha devamına) bir devlet ve coğrafi olarak kendisine bitişik, bir ucu Akdeniz’e ulaşan özerk bir Kürt bölgesi oluşturmaya karar vereceklerdir. Bu bölge, Kuzey Irak enerji hatlarının yeni güzergahı olacaktır. Kuzey Suriye Kürtleri de bu enerji hatlarının maraba-bekçileri olacaklardır. 

Türkiye’nin de endişesi budur!.. 
Bu proje ABD ve hempalarının işine geldiği gibi, Rusya ve İran’ın da işine gelmektedir. 
Bu konsorsiyumun hepsinin derdi, Türkiye’nin bölgede güçlü bir lider bir ülke olmasını önlemektedir. Rusya da, İran da, İsrail de bu düşüncededirler. Kürt koridoru tabir edilen bu dizayn, Türkiye ile İslam Arap coğrafyası arasına örülen bir duvar vazifesi görecektir. Bu yapılanma hayata geçirilirse, Türkiye’nin Kürtlerini gıdıklamak ve Türkiye’nin enerjisini içeride harcamak artık çok kolaylaşacaktır. Rusya, Deli Petro’dan bu yana sıcak denizlere inme hayalini Putin’le yakalamış durumda… Yüzyıllarca İngiltere tarafından sıcak denizlere inmesi engellenen Rusya, bu amacına ABD’nin açtığı kapı sayesinde kavuştu. Artık Lazkiye’de bir hava üssü, bir de deniz üssüne sahip oldu!.. Hele hele bir de Suriye’de parçalanma gerçekleşirse, Lazkiye merkezli bir Nusayri Devleti, Rusya ve İran için kaymaklı kadayıf olur… İsrail için de tabi.. Sünni Arap dünyasına karşı önemli bir müttefik!. Hem İran, hem İsrail için!.. Bir de buna zamanla Lübnan dahil olursa, İran’ın keyfine diyecek yok!.. 

Türkiye bu durumda ne yapacak?.. 
Türkiye’nin önünde iki yol var: 
Birincisi, bölgede taşların yerinden oynamasını engellemek. Kısaca, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü… Peki, bunu nasıl başaracak derseniz, cevabı çok basit; Zor, çok zor, dilim söylemeye varmıyor ama, ABD-Rusya anlaştığı takdirde, imkansız derecede zor!.. 

Peki ABD- Rusya anlaşabilir mi?.. 
Evet!.. 
Hem de bir bardak su içecek kadar kolay ve rahat!.. 
İkincisi Türkiye elinden Kürtleri kaçırmayacak!.. Hem Suriye, hem Irak, ileride de İran Kürtlerini.. evet, hepsinin şemsiyesi, hamisi olacak!.. 
Başka çaresi yok!.. Türkiye bölgede güçlü bir aktör olacaksa, bu Kürtlersiz olamayacağı gibi, Kürtlerin başkalarının çemberine dahil olmasına göz yumarsa, zamanla başka düşmana ihtiyaç kalmayacak!.. Amcazâdeler, artık biribirlerinin rakip, hasım hatta düşmanları olacaklardır!.. İleride akılları başlarına gelse de, kaybettiklerini geri getirmeyecekler ve kafalarını duvarlara vurup, ağıtlar yakacaklardır!.. 
Devam edeceğim!..