YAZARLAR

Bu derbi başka derbi

Avrupa’da da derbi maçları büyük önem taşır. Ama biz de apayrı bir önemi var. Diğer takımlar lütfen af buyursun, hele ki Fenerbahçe-Galatasaray derbi maçları; daha bir önem arz ediyor. İşte bu hafta başına dönelim ve o pazartesiden dün akşama bu derbi, İstanbul dışında dahi Afrin Zeytin Dalı harekatı sonrası; en çok bahsi geçen konuydu desek, yeridir.

Fenerbahçeli taraftarlar da Can Bartu Tesisleri’ne gidip takımına büyük coşku verdi ama Cuma gecesi Galatasaray’ın idmanını, Türk Telekom’da yapıp taraftarları 19.05 kuruşa içeri alması inanılmaz bir olaydı. Kolay değil, 19 yıllık boynu bükük ayrılma da var Kadıköy’den. Evet, ayrıca bu nedenledir ki: ‘Bu derbi başka bir derbi.” Lider olmanın yanında, Fatih Terim’in hafta boyu bire bir moral takviyesi, deneyimli oyuncuların fazlalığı, Fernando’nun 11’de oluşu, sakin ve diri tuttu Galatasaray’ı 37 dakikalık süreçte. O bölüm içinde Fenerbahçe’nin baskısını kıran, orta merkezden akıllı gol atakları geliştiren Sarı kırmızılılar, 3 kez Volkan’ı rahatsız etti. Ancak Fenerbahçe taraftarı, ne zamanki ekibi hücuma fazla yöneldi (Dk 38 sonrası) coşkuyu da saha içine bu anlarda verdi. Maicon’un bireysel hatasında Soldado ile öne bile geçerlerdi…

Oyunun 2. kısmının daha keskin geçeceği, 48 dakikada (Rodrigues topu Volkan’a nişanladı) belli oldu. Galatasaray bastırıyor, (2 fırsat daha harcadı) Fenerbahçe anında karşılığını (Alper kafayı doğru vursa) veriyordu. Derbi tadı gelmişti maça. Tek eksik Fenerbahçe taraftarıydı. Nedense takımını ateşlemiyordu, çözemedim doğrusu. Derbinin tadını kaçırdılar. Oysa son 12 dakika daha etkin ve yetkin olan golleri kaçıran takımlarıydı. Sinan’ın girmesiyle bir değişime uğradı mı Galatasaray?  Maicon’un direkten dönen frikiğinin hazırlayıcısıydı. Uzatmalar derbiye yakışır nitelikteydi; çok fırsat harcadılar. Gecenin karlı çıkanı mı? Tabii ki 1 puan çıkaran Galatasaray’dı.

Osman Korkmazel Diğer Yazıları

Sevindirici 1 puan

15 Aralık 2018

Sağ olasın Schalke 04

12 Aralık 2018

Pahalı hatalar

08 Aralık 2018

Porto maçı öyle mühim ki

29 Kasım 2018

Zor ki, ne zor?

23 Kasım 2018