• Bist 100
  106588
 • Dolar
  5,7120
 • Euro
  6,3000
 • Altın
  270,6980
İstanbul
11 / 17
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

İngiltere'nin geleceği (10) 

Almanya bugün, İngiltere’nin kurduğu Budist bir yapılanma olan “Gagyo”ların bilgisi haricinde hareket edemez durumda. İngiltere, “Gagyo”ların sayesinde Almanya’nın her adımından haberdar. Zaten Almanya, İngiltere’den bağımsız iş yapamaz hale geldi. Yalnız kalan Berlin, Londra’ya karşı zayıf durumda. Almanya Berlin’le çatışma halinde. 

Türkiye, Almanya’yla ilişkilerinde; Almanya’yla Berlin’i bir arada değerlendirmemeli. Almanya, Londra’nın Berlin’e karşı verdiği mücadelede, Berlin’in yanında durmuyor, Almanya, Berlin’e kafa tutarak Londra’ya hizmet ediyor. 

Almanya “Gagyo”lardan kurtulamadığı müddetçe ya da Londra’nın etkisinden kurtulamadığı müddetçe, bağımsız olamayacaktır. Ya da İngiltere’nin vekili olmaya devam edecektir. Berlin, Londra’yla mücadelede kendisiyle beraber hareket edecek müttefik arayışında. Türkiye, Berlin’in aradığı müttefik olabilir. Berlin, İstanbul’la ittifaktan yana. 

Almanya, Türkiye’yle ittifak kurmak istemeyecektir. Berlin, İngiltere’nin tahakkümünden Türkiyesiz çıkamaz. Türkiye, İngiltere’yi dünyada en iyi tanıyan devletlerden biri. Zaten Berlin de bunun farkında. Almanya, Türkiye’yle Berlin’in ittifak yapmasının önünü kesmek için Türkiye karşıtlarına sahip çıkıyor. Almanya, ya İngiltere’nin ya da Berlin’in zayıf yönlerini bulmak zorunda. Almanya yazılı olmayan bir emirle “Gagyo”larla beraber hareket ediyor. 

“Gagyo”lar, Budist bir örgüt, İngiltere tarafından kuruldu. 1960’larda kurulan bu örgüt, Almanya’yı etki dairesinin içine almış durumda. Berlin bu örgütle çatışma halinde. “Gagyo”lar, Almanya’nın tüm sırlarına vakıf. 

Berlin, “Gagyo”ların, Türkiye ile ittifak yapmasına engel çıkarmasından rahatsız. “Gagyo”lar, Almanya’nın Türkiye ile hareket etmesini istemiyorlar ve Berlin’in Türkiye yanlısı olmasından rahatsızlar. Yalnızca Londra, “Gagyo”ları Berlin’den söküp çıkarabilir. 

İngiltere, akıl oyunlarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Londra, Türkiye’nin kontrol altında tutulmasına önem veriyor. 

Türkiye, Avrupa Birliği ile ABD arasında tutularak, zaten çokbaşlı olan Ankara, tekrar bir kez daha bölünüyor. Londra, Türkiye’nin Güneydoğu’sunu koparmak, Kuzey Irak’la birleştirmek ve burada bir devlet kurmak istiyor. ABD’nin Irak’ı işgali ve Rusya’nın Suriye’ye inmesi, Londra’nın bu hayaline şimdilik son verdi. Londra, Türkiye’den Güneydoğu’yu koparmaktan vazgeçmiş değil. Londra, Ankara’nın yalnızca İngiltere ile müttefik olmasını istiyor… Perşembe günü bu seriyi bitirelim. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları