• Bist 100
  121475
 • Dolar
  5,8966
 • Euro
  6,5457
 • Altın
  294,4590
İstanbul
1 / 8
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

TMT'nin 1 nolu Toros'u

Kıbrıs'taki EOKA terör örgütüne karşı, Rauf Denktaş ve arkadaşları silahlanarak TMT'yi kurdu. Denktaş, 'Toros' kod adıyla bir numaralı TMT mücahidi olarak kaydedildi

EOKA, Kıbrıs'ta Makarios öncülüğünde Türk halkını yok edip, adayı Yunanistan'a bağlamak için (Enosis)  1955 yılında kurulmuş olan bir terör örgütüdür. (Başpiskopos Makarios ve Yunanlı gerilla harbi uzmanı Albay Grivas, tarafından kuruldu.) Kıbrıs Türk halkı da, Rum saldırılarına karşı kendilerini korumak için, Türkiye'nin de desteğiyle, daha önce dağınık halde bulunan  Fazıl Küçük'ün kurduğu 'Volkan', 'Ağrı' gibi milis örgütlerini bir araya getirilerek, 1 Ağustos 1958'de silahlı bir örgüt olan TMT'yi (Türk Mukavemet Teşkilatı) kurdu. TMT,  Lefkoşa varoşlarındaki Eğlence'de, Türkiye Kıbrıs Büyükelçiliği görevlisi Mustafa Kemal Tanrısevdi'nin evinde, Rauf Denktaş, Burhan Nalbantoğlu ve Mustafa Kemal Tanrısevdi tarafından kuruldu.

ENOSİS'E KARŞI TAKSİM
1955 yılında Albay Grivas'ın kurduğu EOKA ilk büyük eylemini gerçekleştirir Kıbrıs'ta. İki taraftan ateşlenen milliyetçilik fitilinin söndürülmesi neredese imkansızdır artık. İki halk arasında başlayan çarpışmalar sonucu, Rumların savunduğu Enosis (Yunanistan'a bağlanma) ile Türkler'in savunduğu Taksim'e (bölünme)  karşı bir orta yol olarak, adanın bağımsızlığı fikri doğmuştu. Bu fikrin; İngiltere, Yunanistan, Türkiye ve ABD tarafından benimsenmesinden sonra, 11 Şubat 1958'de Zürih Anlaşması ve 19 Şubat 1959'da da Londra Anlaşması imzalandı. Bu Anlaşmaların altına İngiltere ve iki anavatan yanında, adadaki her iki toplum da eşit statüde iki kurucu ortak olarak imza attı. Zürih ve Londra Anlaşmalarına göre Cumhurbaşkanı Rum, Yardımcısı Türk olacaktı. Buna göre Makarios cumhurbaşkanı ve yardımcısı da Dr. Küçük oldu. Denktaş bu formülün işlemeyeceğinden emindir.
SİLAH KUŞANDI
Denktaş, 'Toros' kod adıyla bir numaralı TMT mücahidi olarak kaydedildi. Birçokları gibi Denktaş'ta silahını eline alarak haklı mücadelesi uğruna savaştı. TMT üyelerine 'mücahit' denmekteydi. (Kıbrıs Harekatı'nın başladığı 20 Temmuz 1974 tarihinde TMT üyesi 17,151 mücahit bulunuyordu.) TMT 1976 yılında görevini tamamlayarak lağvedildi. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş TMT'nin yapılanmasını konuşmak üzere Ankara'ya çağrıldı. Yapılan toplantıda 1958-60 döneminde TMT'de görev alacak Türk askerlerine ilişkin 23 kişiden oluşan bir liste hazırlandı. Toplantıda ilk TMT lideri olarak Rıza Vuruşkan'ın (kod adıyla 'Ali Conan') atanması kararlaştırıldı. 5000 gençten oluşan silahlı gücün eğitiminin ise 1959 yılı sonu itibariyle tamamlanmış olması hedeflendi.

\"tmttttt_02\"Toros atış taliminde
EOKA'cı Rumlar'ın Türkler'e karşı giriştiği katliamlar, Rauf Denktaş'ı savcılık görevinden istifa ettirdi. Halkının özgürlüğü ve hakları için TMT adlı adlı örgütü kuran Denktaş, 'Toros' kod adıyla bu teşkilatın 1 numaralı mücahidi oldu. Beline silahını takan Denktaş (üstte), fırsat buldukça da Ankara yakınlarındaki, Zir kampında atış talimi yapıyordu. General Daniş Karabelen ve Bnb.Tansu da kendisini izliyordu. (Solda)

Para ve şöhret değil 'vatan' ağır bastı

Kahramanlar, bir trajediden doğar. Bu tür insanlar öyle sık sık ortaya çıkmaz. Rumlar tarafından; Kıbrıs Türkü'ne yönelik sistemli soykırım ve vahşet sonucu, kanlı olaylara 'dur' demek isteyen halk, kendi içinden kahraman(lar)ını çıkardı. Bu kahramandan biri de Rauf Denktaş'tı. Halkının yaşadığı zulüm karşısında sessiz kalmayan Denktaş, mücadelede her zaman ön saflarda yerini aldı.

DEVLET YARATTI
Rauf Denktaş; İngiltere'de hukuk tahsili yaptıktan sonra, orada kalıp, birçok meslektaşı gibi para ve şöhret sahibi olma peşinde koşmadı. Çünkü Denktaş'ın hayalleri başkaydı. İçindeki 'vatan hasreti' ve 'özgürlük ateşi' vardı. Bu yüzden doğduğu topraklar olan Kıbrıs'a geri döndü. Hayatını hiçe sayıp, çoğu kez ölümü ensesinde hissederek yaşadı ve KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) denen bir devletin yaratılmasında en büyük rolü oynayanların başında geldi.

14 yaşında nişanlandı 15 yaşında evlendi
Rauf, akrabası olan 14 yaşındaki Aydın Hanım'la nişanlanır. 27 Kasım 1948'de Kıbrıslı Türkler'in ilk mitingi düzenlenirken 24 yaşındaki Rauf Denktaş da ilk kez kürsüden hakla seslenir. Savcılığa başlamıştır ama aklı fikri 'dava'dadır artık. Parlak bir hukukçuyla nişanlı olduğunu zanneden 15 yaşındaki Aydın hanım, 17 Temmuz 1949'da yüzünü pek az göreceği bir siyaset adamının karısı olur. Ve çiftin 3'ü kız, 3'ü erkek toplam 6 çocuğu olur. Emekliliğine altı ay kalmışken savcılığı bırakır.

Binbaşının ailesi katledildi
KanlI Noel 21 Aralık 1963 yılında Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan etnik temizlik hareketlere verilen isimdir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk başkanı olarak seçilen Makarios Akritas planını devreye soktu. Planın bir sonraki aşaması olan adada Türk tarafına karşı etnik temizlik başlatıldı. Lefkoşe'nin Türk kesimi kuşatma altına alındı, Kanlıdere bölgesinde Türklere karşı 'temizlik' operasyonları yapıldı. Bu olaylar arasında en vahşi olanı o sırada binbaşı olan Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan'ın, (o dönemde 1960 anlaşmalarına göre Kıbrıs'ta görev yapan 650 kişilik Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Komutanlığı'nda görevli Binbaşı) evinin banyo küvetinde eşinin ve üç çocuğu ile katledilmeleridir. 103 Türk köyü yakılıp yıkıldı, Türkler evlerini köylerini terk edip kaçmak zorunda bırakıldı. Kıbrıslı Rum çeteleri saldırılarına 25 Aralık 1963 tarihine kadar devam etti.  Olaylarda toplam 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumu hayatını kaybetti. 1 Ocak 1964 günü İngiliz Daily Herald gazetesinin muhabiri olayları şöyle bildirmişti: 'Türk evlerine geldiğimde dehşete düştüm. Duvarlar dışında tamamen yok olmuşlardı. Bir napalm saldırısının bile bu kadar büyük bir yıkım yaratabileceğinden şüphe etmekteyim.

Ada'ya Türk askeri gelsin
Rauf Denktaş'ın fiili olarak gazeteciliğe başlaması, Dr. Fazıl Küçük'le tanışmasıyla başladı.  Kıbrıslı Türkler'in mücadelesine liderlik eden doktor Fazıl Küçük'ün çıkardığı 'Halkın Sesi' gazetesinde Kıbrıs Türk'ünün sorunlarını yazmaya başladı. 27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türkleri'nin düzenlediği ilk mitingte Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. 1949 yılında savcılık yapmaya başladı.

650 KİŞİLİK TÜRK ALAYI GELDİ
Daha sonra savcılık görevinden istifa etti ve cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı.  1958 yılında Rum tedhişçiler; Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk Askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayak bastı.

YARIN: KKTC'nin kuruluşu ve zorluklar

Kubilay Çelik Diğer Yazıları