YAZARLAR

BİTCOİN neden talep görüyor ? 

Dijital para Bitcoin, 2017 Eylül ayından itibaren talep artışından dolayı önü alınamayan bir yükseliş sergiledi. 

Geçen hafta 20 bin 52 dolara yükselen Bitcoin, dün yüzde 10 değer kaybederek 16 bin 500 doların altına geriledi. Herkes Bircoin’i konuşurken, diğer yandan nasıl alınacağını bile bilmeyenler “Bitcoin’ci oldu. Yeterki adı “ Kolay kazanç “ olsun, herkesin merak ettiği dijital para Bitcoin, aslında nerden, nasıl ve neden ortaya çıktı bunu sorgulamamız gerek. 

Nedenleri anladığımızda gelecekle ilgili kararlarımız daha çok kolaylaşacaktır. 

Bitcoin, sanal değil dijital bir paradır. 

Üretmeniz için elektrik ve bilgisayar yeterli, talebin artmasını fiyata değil, adet üzerinde sınırlı olmasına bağlayabiliriz. 

Yazılım gereği dünyada sadece 21 Milyon Bitcoin var. 2009 yılında çıkan Bitcoin, dolara alternatif olarak geliştirilmiş bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. 2008 kriziyle birlikte dünya doları sorgulamaya başladı. Çünkü Merkez Bankaları, 2008 krizinden sonra 20 trilyon dolardan fazla kağıt para bastı. 

Sıfır maliyetli kağıt paraların arkasında Merkez Bankaları olduğundan “ enflasyon “ beraberinde kaçınılmaz oluyor. 

Dikkat ederseniz FED, 2018 yılı için kendisine enflasyon hedefi belirlediğini söyleyip duruyor. 

Ne kadar tezat bir düşünce değil mi ? 

Enflasyon, yani parasının erimesini desteklemek ! Dünyada doların erimesi FED için sorun değil, sıfır maliyetli olduğu için dilediği kadar basar, piyasaya dağıtır. Dünyaya dağıttığı kağıt parayla değerli olan ne varsa satın alır. 

Teknoloji, altın, toprak hatta nitelikli insan. 

Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, yıllarca çalışıp rezervlerini dolar olarak tutmaya devam ediyor. Rezervlerini dolar olarak tutmaya devam eden Merkez Bankaları, maalesef dolara bağımlılığı devam edecektir. 

Bu dolar bağımlılığına Rusya ve Çin gibi ülkeler “ Dur “ demek için altın stoklarını artırmaya devam ediyor. Dolar bağımlılığı devam eden ülkelerde “ Serbest Piyasa “ denilen bir piyasa olamaz. Hem bağımlı, hem serbest olamazsınız... 

Bitcoin, bu sorgulamada devreye girdi ve kağıt paralara, başta dolara bir altarnetif oldu. 

Ancak arkasında herhangi bir Merkez Bankası’nın olmaması resmi olarak tanınmadığı anlamına geliyor. Bugünlerde söyleyen vergi alım söylemleri beraberinde resmi olarak tanınacağı anlamına gelir. 

Daha önceki yazılarımda resmi olarak tanınmadığı için tavsiye etmediğim Bitcoin’de gelecek dönemde işler değişebilir. Kağıt paraların gelecekte kullanımdan kalkması, Bitcoin gibi dijital paralar ile mümkün hale gelebilir. 

ABD, kriz zamanlarında değersiz kağıt para basmaya devam ettikçe dijital paralara talep artabilir. Gelecekte FED, bir tuşa basarak piyasalara “ Al sana para “ diyebilir, sınırsız dolar basabilir. 

Buna 1-10-100 trilyon dolar diyebilirsiniz, miktarı ABD’nin keyfi belirler. Yeni dünya düzeninde bir yanda sıfır maliyetli kağıt paralar, diğer yandan dijital para Bitcoin ve altın, gümüş gibi fiziki emtialar. 

Şunu anımsatmak isterim: 

Uluslararası yardım kuruluşu OXFAM 15 Ocak 2017 tarihinde bir rapor paylaştı. 

Bu rapora göre dünyada 8 milyarderin servetinin dünya nüfusunun yaklaşık yarısının varlığına eşit.  Dikkat edin PARANIN değil, SERVETİN ! 

Yani bu 8 milyarder kağıt değil, servet zengini. 

Yani sıfır maliyetli kağıtları vermişler, karşılığında altın, toprak, teknoloji, bilim, insan almışlar... 

Dolar sevicilere önemle duyurulur.