YAZARLAR

Bankaların kârları düşüyor(muş)! 

Bankaların kârı şubatta bir önceki aya göre yüzde 15.2 gerilerken, son 14 ayın en hızlı düşüşü yaşandı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre bankalar şubatta 3 milyar 847 milyon lira net kâr elde etmiş. Bankalar ocakta 4 milyar 537 milyon lira net kâr ile tarihin en iyi başlangıcını yapmıştı. 

Bankaların ocak-şubat döneminde elde ettiği toplam faiz geliri, 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 32.4 arttı. 

Geçen yılın şubat sonu itibarıyla 35.6 milyar lira olan bankaların faiz geliri, bu yılın ilk iki ayında 47.2 milyar liraya yükseldi. 

Yılın ilk iki ayında bankalar kredilerden 37.4 milyar lira faiz geliri sağladı. Söz konusu gelirin 8.4 milyar lirası tüketici kredilerinden, 1.6 milyar lirası kredi kartlarından, 5.5 milyar lirası taksitli ticari kredilerden ve 21.9 milyar lirası diğer kredilerden alınan faizlerden oluştu. 

Peki milletin ödediği faizlere ne oldu? 

Bankalar, önüne gelene para dağıtıyormuş, ülke ekonomisini ayakta tutuyormuş, istihdam, üretim, çiftçi, sanayicilerin kurtarıcısıymış gibi yapılan algı operasyonlarına kanmayın. 

Çoğu yabancı sermayeli finans kuruluşlarının oturduğu yerde para satarak kazanmış oldukları faiz gelirleri, bu ülkeye nasıl döndüğünü çok iyi biliyoruz. Ondan sebep sık sık, “Yerli bankaları tercih etmeliyiz” diyorum. 

Devletin vermiş olduğu teşvikleri önce hangi bankalardan alıyoruz ? 

Çifçi önce hangi bankanın kapısına gidiyor ? 

Sanayici, esnaf ve emeklilerin yanında olan bankalar hangisi ? 

Reklamlara baktığınızda onlar “Mangalda kül bırakmıyor “ Yabancı sermayeli finans kuruluşları şu mesajı veriyor : 

Biz bugüne kadar sizin kanınızı çok rahat emiyorduk, küresel ekonomilerde işler eskisi gibi değil. 

Burada para satmak daha kolay. 

Hem alın terizinizi çalıyorduk hemde para kazanıyorduk. 

Kazandıklarımızdan belli bir kısmı da sizi yönetmek, gelişmemeniz, bize çalışmanız için hazırlanan sisteme dahil ediliyor. Faiz, sizin en kolay ulaştığınız, dileğiniz şeylere ulaşmak için kullandığınız en güzel yoldur ve bu yolu terk etmeyin. 

Sizin devletiniz çok başarılı, onlara yaptığımız onca oyunlara rağmen Avrupa’nın en çok büyüyen ekonomisine sahip oldu. 

Ekonomik kriz çıkacak! Ondan sebep size eskisi kadar kolay para satamıyoruz ama siz döviz almaya devam edin. Döviz alın, mevduatta hesapta tutun, hem dövizin faizi çok daha az olduğundan bizi de desteklemiş olursunuz. Gerçi bankalardaki döviz mevduatlarından memnunuz, her geçen yıl artmaya devam ediyor. Biz bu dolarları başka ülkere satarak kazanmaya devam ediyoruz. 

Biz devletinize ve sisteminize zarar vermek için çok yakında, 'Ülkenizde artık kazanamıyoruz' deyip gitmekle tehdit edeceğiz, ama bu sadece bir oyun olduğundan sizin korkmanıza gerek yok. 

Biz, sizin kanınızdan başka lezzetli bir kan bulamayız yani ülkenizi terk etmeyeceğiz. 

Ediyormuş gibi yapacağız.” 

“BANKALARIN KÂRLARI DÜŞÜYORMUŞ, ARAMIZDA...”