• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3466
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  220,3033
İstanbul
9 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

2018 tasarruf yılınız olsun...

2017 yılına girmeden önce tasarruf uyarımı yapmıştım.  2018 yılına girerken yine bu uyarımı yapma gereğini hissettim. 

Çünkü gün geçtikçe israf rakamları artmaya devam ediyor, israf rakamlarında yaşanan artış bizi bağladığı için sorunu çözecek olanlar da bizleriz. 
- Her şeyden önce önemli olan para kazanmak değil, parayı nasıl yönlendirdiğimizdir. 
- Para, hayatımızda bizi hedeflerimize ulaştıran önemli bir araçtır. Her şey değil ama çok şeydir.  l Parayla satın alamayacağımız şeylerin başında sağlık geliyor. Yani para ile ilaç satın alabilirsiniz ancak sağlık satın alamayacağınızı unutmamak gerek. Öncelik sağlık, sağlık olmalı ki kazanmalı. l Harcama isteğimizin önüne geçmek için önce kendimize bir hedef belirlemeliyiz. 
Hedef olmazsa tasarruf da olmaz. 
Para harcadığımızda neden hemen harcama yaptığımızı, alternatif olarak o ihtiyacımızı para harcamadan ya da daha az para harcayarak bu ihtiyacımı görebilir miydim sorusunu kendimize sormalıyız. 
- Modern hayata göre değil, örf ve âdetlerimize göre harcama yapmalıyız. 
Örf ve âdetlerimiz israfı reddetmiş, tasarrufu da her zaman ilk sıraya koymuştur. 
- Alışveriş insanı mutlu etmez. 
Mutlu olmak için boşuna alış-veriş yapmanıza gerek yok. Çünkü mutluluk da satın alabileceğimiz bir şey değildir. 
- Sorunu harcama yaparak değil, sorundan ders çıkararak, tecrübe ederek üstesinden gelebilirsiniz. İnsanları mutlu eden her şey çok farklıdır. 
Gelir, yöre, düşünce, yetişme, geleceğe bakış açıları gibi etkenler, gelecek için harcama yapmada önemli etkendir. Kimi bir an önce emekli olup köyüne dönme düşüncesiyle birikim yaparken, diğeri son model araba ya da pırlanta tek taş için birikim yapabilir. Burada önemli olan kendi mutluluğumuz mu, ailemizin mutluluğu mu? Eğer kendi mutluluğumuz önemliyse dileğiniz kadar hayal kurup, dilediğiniz kadar birikim yapabilirsiniz. Ancak evladınız iyi eğitimi sizi daha çok mutlu edecekse mutluluğu sadece kendinizde aramamanız gerek. 
- Nişan sezonu başladı, 2018 mayıs ayından itibaren düğün sezonu başlayacak. 
Yeni evlenecek çiftler, düğün harcamalarında çok dikkatli olmalı. Yuva kurduklarını, harcayacakları her kuruşun yarın onlar için çok önemli olacağını asla unutmamalı. Asla nişan yada düğün masrafı yaparken “ Desinler “ diye boşa masraf yapmamalı. Yoksa parayı el, hayalleri sel alır. Çünkü düğünden sonra süsler değil, hisler kalır. Önemli olan taksitler ödenmeye başlandığındaki hislerdir. l Yeryüzünde insanları ortak özelliği şu: Herkes milyoner herkes milyarder olmak ister. Ancak bu istekler dünyadaki antideprasan ilaç kullanımını artırdığını unutmamak gerek. 
- Para tabiki önemli bir araçtır, belki mutluluk kaynağı da olabilir. 
Doğru harcadığınızda, hedeflerinize ulaştığında mutlu olabilirsiniz. 
- Cebinizde, kasada ya da bankalarda duran para durduğu yerde hiç bir şeye yaramaz. 
Onu kullanmayı bilmek, doğru amaçlar için harcadığımızda işe yarar. 
- İrade varsa başarı da vardır. 
Başarmalıyız, odaklanabilmeliyiz. Geleceğimiz, evlatlarımız ve ülke için yapmalıyız. 
- Marifet bugün zengin olmak değil, geleceğimiz ile ilgili tasarruf yapmak. Geçmiş yıllardaki Milli piyango talihlileri bu dünyaya nasıl veda etti, yaşayanlar ise nasıl bir hayat yaşadığını araştırdığınızda çok kolay paranın çok mutluluk getirmediğini göreceksiniz.  Talih kuşu, hep alın teri ile tasarruf yapanlara, israftan kaçanlara, hayallerle değil gerçeklerle yaşanlara konmuştur. 
- Toparlayacak olursak :
- Tavrınız olsun 
- Tarzınız olsun
- Hedefiniz olsun 
- Çizginiz olsun
- Prensipleriniz olsun 
- Farkınız olsun
- Sınırlarınız olsun 
- En çok toprak ve altınınız olsun.