• Bist 100
    107922
  • Dolar
    5,8033
  • Euro
    6,4727
  • Altın
    274,2560
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Zihin haritaları ve öğrenme

Hepimiz hafızamızı geliştirmek isteriz. Okullarımızda böyle bir yöntem yoktur, ama hepimiz okuduğumuz, konuştuğumuz ne varsa eğitim yaşamımız içinde hatırlamak zorundayızdır. Bizler verilen konuları ezberleyerek hafızamıza  yerleştirmeyi tercih ederiz. Ezberleme yöntemiyle hafızaya yerleştirilen şeyler kolaylıkla unutulur. Çoğu zaman öğrenmek istemediğimiz bir çok gereksiz şeyler de beynimizde yer işgal etmiştir. Gerçek bilgilere bir türlü yer vermezler.  

Torrance ESL sınıfta ilk gün kırk kişilik bir öğrenci grubu ders için hazırdı. Derse giren altmış iki yaşındaki Ryan De La Vega isimli öğretmen. Elindeki liste ile kişileri eşleştirdi. O kişiler, on dakika süren bir ikili tanışmadan sonra kim kiminle konuştuysa  onun özelliklerinden üç şeyi öğretmen listeden isim okudukça  söyledi. Çalışmayı kırk kişi sırayla arkadaşını tanıtarak yaptı. Sonunda öğretmen  öğrencilerin ismini  hafızasına yerleştirmişti. Beş kıtadan değişik isimlerdeki öğrencilerin isimlerini ve aile isimlerini akılda tutmak imkansız gibi görünüyordu. Öğretmenin hayrete düşüren bir hafızası vardı. Sınıftaki öğrencilerin ismini yüzlerine bakarak söyledi.k Güçlü bir hafıza tekniği kullanmıştı. Sınıftaki herkes hayrete düştü, ben de bu olayı yaşadıktan sonra hafıza tekniklerine ilgi duymaya başladım. 
HHH
Hayal kurma becerilerinizi geliştirerek hafızanızı geliştirebilirsiniz. Zihinsel öyküler oluşturularak öğreneceğiniz bilgiler hafızanıza yerleşebilir. Öyküyle süslenen bir bilgi hafıza oyunu yaratır ve kolay kolay unutulmaz. Unuttuğunuzu bile düşünseniz istediğiniz zaman hatırlayabilirsiniz. Okul hayatında unutkanlığı nedeniyle başarısız olan bir öğrenci, hafıza tekniklerini kullanmaya başladığı zaman başarısını arttırır. Bunun için kısa notlar almakla teknik başlar, sembol sözcüklerle notları almak hafıza tekniklerini öğrenmenin ve kullanmanın bir yoludur. Her cümle için bir sözcük seçerek cümlenin tamamı hatırlanır. Özellikle pratik yaparken  uygulamak gerekir. Elli yaşından sonra bile başlanca hafıza bu tür çalışmalarla güçlendirilir. 
Tony Buzan bir hafıza geliştirme uzmanı o beynin kilitlendiğini düşünür ve insanlara “Beyninizn kilidini açın diye seslenir. Yaşadığımız çağın bize getirdikleri gerçekten hafızamızı kilitlenme aşamasına getiriryor. Telefon numaraları, adresler sokak isimleri her biri teknolojik aletlerin becerisine terk ediliyor. 
HHH
Çağımızda büyük bir hastalık olarak bizi yiyip bitiriyor. Bir çok kişi sıkıntılar yaşıyor. Zihin haritaları çıkarma becerisini erişirsek, bu eğitime ulaşabilirsek zihnimizi tedavi etmiş oluruz.  Zihin haritaları; öğrenciler, yöneticiler, akademisyenler ve soluk alan herkesin yaşamını kolaylaştırır. Renklerden, şekillerden yola çıkarılarak uygulanacak  yöntem kurslarla öğrenilebilir. Biz beynimize bir sinyal veriyoruz ve beyin çalışarak hafızamızdaki bilgiyi açığa çıkarıyor.  Bir çok dahi ve sanatçı hayallerini kullanarak hafıza haritaları çıkarmış ve bu hayalleriyle sonuca ulaşmıştır. Hafıza tekniklerinde öğrenci not alır, ama aldığı notlar dinlemesine engel değildir. Kısa kısadır. Notlarıyla yaptığı tekrarlarda  hafızasındaki bilgiyi hatırlamasını sağlar, bu da masa başında kalma sürelerini azaltır. Öğrencinin başarı şansı hafıza tekniklerini uygulamasıyla artar. 
Sunumlar hazırlarken sunum kağıtlarına kısa başlıklar yazmak konunun tamamını hatırlamayı sağlar. Çağımız kısa yazma çağıdır. Tuğla gibi kalın kitapların artık okunmak istenmediği bir dünyada yaşadığımıza göre, hafıza teknikleriyle gelen görsel hayal tablolarından, sembol sözcüklerden yararlanmalıyız. Sizler de hafıza tekniklerini öğrenerek, zihin haritaları çıkararak zihinsel güç kazanırsınız.  “Beyninin Pusulası”  Aykut Açkalmaz ve Gükhan Telkanar’ın beraberce hazırladıkları Beyaz Yayınlardan okuyucuya sunulan kitabı kitaplığınıza yerleştirerek bir adım atmış olursunuz. 

Filiz Tosyalı Diğer Yazıları