• BIST
  89510.9
 • Dolar
  6,6117
 • Euro
  7,2316
 • Altın
  341,6760
İstanbul
5 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Şubat 2020 Salı 00:15:00 - Güncelleme:18 Şubat 2020 Salı 00:26:00

Koronavirüs için Türkiye geliştirdi! Görüntüler paylaşıldı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül salgın koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Küresel düzeyde salgın için çalışmalar sürerken Türkiye de koronavirüs için önemli bir çalışma gerçekleştirdi. İşte Türkiye'nin koronavirüs için geliştirdiği yerli kitin görüntüleri

Kovid-19 (yeni tip koronavirüs) için dünya çapında mücadele devam ediyor. Ölümcül salgın can almaya devam ederken bir yandan da çözüm ve tedavi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İşte koronavirüs ile ilgili gelen son bilgiler...

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, Kovid-19 için geliştirilen yerli tanı kitine ilişkin, "İlk başta 90 dakika olabilecek sistem elimizdeki kontrolleri kullanarak ya da Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) gönderilen pozitif kontrolleri uyarlanarak daha kısa sürede çalışmamıza imkan veriyor." ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 (yeni tip koronavirüs) için geliştirilen yerli tanı kitine ilişkin laboratuvar görüntüleri paylaşıldı.

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, yerli tanı kitinin nasıl geliştirildiği ve uygulaması hakkında bilgi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün ve dünyadaki bazı merkezlerin koronavirüs ile ilgili bazı spesifik testleri tasarlayarak yayımladığını, bunların DSÖ literatüründe de yer aldığını belirten Korukluoğlu, kendilerinin de bu kaynakları izlediklerini, mevcut olan "Pan Koronavirüs PCR" denilen yöntemini Kovid-19'a yönelik gerçek zamanlı PCR testinin uygulanabilirliği konusunda bir araştırmaya girdiklerini söyledi.

Korukluoğlu, bu konuyla ilgili merkezlerle temasa geçerek bu testte kullanılacak önemli bir bileşen olan "primer prop"ların siparişini verdiklerini aktardı.

Yerli üretim bir enzimle beraber yerli kaynaklar kullanılarak gerçek zamanlı bir kit için çalışma yaptıklarını anlatan Korukluoğlu, "İlk optimizasyon çalışmalarında kullanılmak üzere yine laboratuvarımız tarafından uluslararası merkezlerden pozitif kontroller de talep edildi ve böylece yeni tanımlanacak olan bir ajanın ülkemizde tanı kapasitesini oluşturmaya yönelik adımları attık. İlk sonuçlar da çok yüz güldürücüydü." dedi.

Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, yerli üretim kitin geliştirilerek laboratuvarda rutin uygulamaya konulduğunu, şu anda bu kitte şüpheli gönderilen olası vaka tanımına uygun örneklerin analizinin yapıldığını dile getirerek, "Örnek geldikten sonra örneğin bir hazırlanma süreci vardır. Daha sonra PCR dediğimiz moleküler testin kendisi yaklaşık 90 dakika sürüyor." bilgisini verdi.

"Kaynak israfını engelliyor"

Korukluoğlu, yerli kaynaklarla üretilen, Kovid-19 için geliştirilen tanı kitinin sağladığı avantajlar hakkında ise şöyle konuştu:

"Bundan önceki dönemlerde bir malzemeyi genelde yurt dışından sipariş edip onun getirilme süresi en acil durumlarda bile 1,5 ayı bulabiliyordu. Ama bu yerli test sistemi sayesinde üretim merkezinden, İstanbul'dan destek aldığımız zaman hemen istediğimiz günün ertesi günü bize ulaştırılabiliyor. En önemli avantajlarından bir tanesi bu. İkincisi de en azından kaynak israfını engellemesi ve oldukça uygun fiyatlara testlerin mal ediliyor olması. Bu da ülkemiz kaynaklarının israf edilmeden kullanılmasını sağlıyor.

Bir de kiti kendimiz burada çalışmalarla çeşitli modifikasyonlar yaparak, çeşitli versiyonlar yaparak sürekli geliştirebiliyoruz. İlk başta 90 dakika olabilecek sistem elimizdeki kontrolleri kullanarak ya da DSÖ'den gönderilen pozitif kontroller uyarlanarak daha kısa sürede çalışmamıza imkan veriyor. Hatta bugün onun bir denemesini kurduk ve başarılı sonuçlar aldık. Şimdi biraz daha kısa süren bir protokole geçiş yapacağız. Ama bu tabii ki asla testin kalitesinden ödün vermeden son derece güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor."

"Karantinadaki sonuçların hepsi negatif çıktı"

Viroloji bölümünde koronavirüs ile ilgili çalışma yürüten 12 bilim insanının 7 gün 24 saat hizmet verdiğini ifade eden Korukluoğlu, şunları kaydetti:

"Koronavirüs ile ilgili bir danışma kurulu var. Bilimsel danışma kurulunda bu örneklerin sıfırıncı gün diye tabir ettiğimiz geliş anında ve bireyler hiçbir belirti göstermese bile virüs taşıyabilme riskine karşı 3'üncü günde ve 7'nci günde en sonunda 14 gün karantina süresi göz önüne alındığında karantina süresi bitmeden hemen önce 4'üncü örneğin alınmasına karar verilmişti. Bu kapsamda karantina süresince oradaki vatandaşlarımızdan toplamda 4 kez örnek geldi. En son örneklerimiz dün gelmişti çok şükür ki hepsi negatif sonuçlandı. Artık gönül rahalığıyla herkes evine dönebilir."

Çin'de bir üniversitede, Kovid-19'u 15 dakikada tespit eden kit geliştirildi

Çin'de bir üniversite, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) 15 dakikada saptayan hızlı test kiti geliştirdi.

Şinhua ajansının haberine göre, Tiencin'deki Nankay Üniversitesi ile ilaç şirketlerinden uzmanlar, yürüttükleri çalışmayla "Yeni Tip Koronavirüs IgM/IgG Antikor Tespit Kiti"ni geliştirdi.

Kovid-19'u 15 dakikada saptayabilen test kiti, şüpheli kişileri kolay ve hızlı şekilde tespit edebilecek. Tespit sürecini hızlandıracak kitin kısa sürede salgının önlenmesi için kullanılması bekleniyor.

Diğer yandan, Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Vuhan’a Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında gönderilen sağlık personeli sayısı 30 bini geçti.

Bu rakamın yaklaşık 11 bininin yoğun bakım uzmanı olduğu belirtilirken, sağlık personellerinin ülkenin 29 farklı eyaletinden gönderildiği kaydedildi.

Çin’de cuma günü yapılan açıklamada, ülkede 1716 sağlık personelinin Kovid-19’a yakalandığı, bunlardan 6’sının hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle 1771 kişinin hayatını kaybettiği, kesinleşen vaka sayısının 70 bini aştığı bildirilmişti.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

AA