• Bist 100
  84.447
 • Dolar
  6,1325
 • Euro
  6,8454
 • Altın
  251,8266
İstanbul
19 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
18 Aralık 2018 15:45 | Salı

Kandil'in siyasi kanadı HDP'li Gültan, açlık grevine başladı

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan için düzenlenen açlık grevlerine, cezaevindeki Gültan Kışanak da katıldı.

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan isimlerden biri de Gültan Kışanak'tı. Aylardır cezaevinde bulunan Kışanak, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan için açlık grevine başladı.

SU VE SİGARA SERBEST

HDP'li Gültan Kışanak, açlık grevinde sadece su ve sigara içiyor. Kışanak, cezaevinde kaldığı dönemde aldığı kilolarla dikkat çekmişti. Gültan Kışanak ile aynı cezaevinde bulunan Sebahat Tuncel de açlık grevine başlamıştı.TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLMİŞTİ

 Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tutukluluğunun devamına karar verildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in yargılandığı ve Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davada mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Ekim ayında tutuklanan Gültan Kışanak hakkında 240, Kasım ayında tutuklanan Sebahat Tuncel için de 145 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

'Terör örgütü kurma ve yönetme', 'kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak' ve 'örgüt propagandası yapmak' suçlarından haklarında dava açılan Kışanak ve Tuncel'in güvenlik gerekçesiyle Malatya'da yargılandığı davanın 11'inci duruşması görüldü. Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı yeniden verdiği mütalaasında, Kışanak için 'silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek' suçundan 22,5 yıl, Tuncel hakkında ise 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıl hapis cezası istendi. Mütalaada ayrıca her iki tutuklu sanık hakkında 'iki defa zincirleme silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan da üst sınırdan 26 yıl 8'er ay hapis cezası talep edildi.

Sanık avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, Kışanak ve Tuncel'in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 1 Şubat 2019'a erteledi.

DHA