• Bist 100
  119835
 • Dolar
  5,9434
 • Euro
  6,5470
 • Altın
  302,4480
İstanbul
6 / 12
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
24 Nisan 2019 Çarşamba 08:00:00 | Son Güncelleme: 24 Nisan 2019 Çarşamba 08:14:39

'Gitmeden önce düşünmek lazım'

Başkan Erdoğan, Çubuk'taki saldırı olayına ilişkin, “Bu insanların birikmiş gaz sıkışması var. Bunların hepsini etraflıca incelemek, düşünmek lazım” değerlendirmesinde bulundu. 

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan nedeniyle özel gündemle toplandı. Devlet Başkanı Erdoğan, Meclis'e gelerek oturumu locadan izledi. Erdoğan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan konuşmaya başlarken Meclis'ten ayrıldı. Erdoğan soru üzerine ,”Nasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşı'nı şu parlamento içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi? Eğer bunlara sizler de olumlu bakıyorsanız, diyecek bir şeyim yok ama benim ne vicdanım ne karakterim ne şu topraklar altında yatan şehitlerimin ruhunu ben muazzep edemem. Onun için de bunları dinleyemem” diye konuştu. 

PKK'YLA EL ELE KOL KOLA GEZİYOR 

Çubuk'ta saldıraya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayıp aramayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, bu konuda açıklama yaptığını belirterek, “Yorumumu yaptım. Daha niye arayayım” dedi. Kendisinin, “Türkiye İttifakı”na ilişkin açıklamalarından sonra bu saldırının gerçekleştiğinin belirtilmesi ve zamanlamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye'nin İttifakı, saldırıya çağrı mıdır? Yoksa burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından şehit edildiği belli. PKK ile hangi siyasi örgüt, el ele kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiye'deki siyasi partiler kol kola veriyorlar, kol kola verdikten sonra da oraya gidiyorlar. 

İSTİSMARA DÖNÜŞTÜRME GAYRETİ 

Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların, birikmiş olan bu gaz sıkışması karşısında, nereye gideceksin; bunların hepsini etraflıca bir incelemek, bunun üzerinde de düşünmek lazım. Değil mi? Yani bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin de anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir cumhurbaşkanı olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum; 'Gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyeyim' derim. Dua yapacaksam duamı evimden yaparım. Olay bu kadar basit.” 

YİNE MARŞI OKUMADILAR

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yapılan özel oturumda okunan İstiklal Marşı sırasında, HDP'li milletvekilleri marşa eşlik etmedi. MHP sıralarının sol tarafında bulunan HDP'lilerin dudaklarını dahi kıpırdatmadığı görüldü. 

AŞILMAYACAK BİR SORUNUMUZ YOK

Başkan Erdoğan konuşmasının ardından, sözü makamını paylaştığı, Mamak Kuvayı Milliye Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Ozan Sözeyataroğlu'na bıraktı. Habercilerin sorularını büyük bir olgunlukla yanıtlayan Sözeyataroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden memnun olup olmadığı ve kabinede olası bir değişikliğin olup olmayacağı sorusuna, “Zaten yeni kabinem burada, ilk günümüz zaten. Bence sistem başarılı bir şekilde gidiyor, aşılamayacak bir sorunumuz yok” diye cevap verdi. Bu cevap üzerine Başkan Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanım, sanki benim söyleyeceklerimi söyledi” dedi. 

GÜNDEMİMİZ 23 NİSAN 

İstanbul'daki seçim sonuçlarına yönelik itiraz sürecinin nasıl sonuçlanacağı sorulan Sözeyataroğlu, “Bu konu hakkında bir bilgim yok, tek gündemimiz 23 Nisan” yanıtını verdi. CHP liderine yönelik saldırıya yorumu ve Kılıçdaroğlu'nu arayıp aramayacağı sorusuna Sözeyataroğlu, “Telefonu bende yok, onun için arayamayacağım. Her türlü şiddete karşıyız” diye konuştu.

Erdoğan, Külliye'deki kabulde makamını, Mamak Kuvayı Milliye Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi, 12 yaşındaki Ozan Sözeyataroğlu'na devretti. Erdoğan çocuklara, “Unutmayın sizler 2200 yıllık, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin evlatlarısınız” diye seslendi.

HAYALLERİNİZİN ÖNÜNE ENGEL KOYMAYIN

Başkan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Selçuk ve beraberindeki çocukları kabul etti. “Umutlarınızı hiçbir zaman yitirmeyin, heyecanınızın sönmesine asla izin vermeyin” diye konuştu. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin 99. kuruluş yıldönümü, Anıtkabir'de başlayan törenlerle kutlandı. Devlet Başkanı Erdoğan kutlama programı kapsamında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve beraberindeki çocukları Külliye'de kabul etti. Milli Güvenlik Kurulu toplantılarının yapıldığı salonda gerçekleşen kabulde konuşan Erdoğan, “İnşallah sizler çalışkanlığınızla, başarılarınızla, heyecanınızla Türkiye'yi çok daha ileri aşamalara taşıyacaksınız. Sizlerin ellerinde bu ülke dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşacaktır” dedi. 

GELECEĞİMİZ SİZLERİN AVUCUNDA 

Tarihteki böylesine anlamlı bir günün çocuklara armağan edilmesinin son derece manidar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi: “Bu, milletimizin geleceğinin sizlerin avuçlarına bırakılması demektir. Bu, devletimizi kuranların sizlere olan inancının bir sembolüdür, bir ifadesidir. Bu, ülkemiz çocuklarına verilen aslında bir önemin işaretidir. Ben Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, her birinizin bu emaneti en güzel şekilde yarınlara taşıyacağınıza inanıyorum. 

BUYÜK BİR MİLLETİN EVLATLARISINIZ 

Umutlarınızı hiçbir zaman yitirmeyin, heyecanınızın sönmesine asla izin vermeyin, hayallerinizin önüne hiçbir engel koymayın. Unutmayın, sizler 2200 yıllık tarihi şanlı zaferlerle, fetihlerle dolu büyük bir milletin evlatlarısınız. Sizler anne babalarınızla beraber 82 milyonun da gözbebeğisiniz. İnşallah son 17 yıldır olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de sizlere daha güzel bir gelecek sunmak için çalışmayı, mücadele etmeyi sürdüreceğiz.”