Bora Jet’in eski sahibi FETÖ’cü Yalçın Ayaslı’ya ABD'de ambargo işlemedi

Zarrab’ı İran ambargosunu deldiği iddiasıyla yargılayan Amerika, aynı suçu işleyen FETÖ’cü Bora Jet’in eski sahibi Ayaslı’ya kucak açtı, tek bir işlem yapmadı.

17/25 Aralık yargı darbe girişiminin sahte delillerinin temelini oluşturduğu ABD’de görülen Reza Zarrab davasının Türkiye’ye karşı oynanan büyük bir oyun olduğu bir kez daha kanıtlandı. FETÖ’cü Yalçın Ayaslı’nın devrettiği Borajet ile ilgili Bakırköy Adliyesi’nde görülen icra davası ABD’nin iki yüzünü deşifre etti. Borajet’in eski Genel Müdürü Kadir Peker’e şirket yüklü miktarda avans aldığı gerekçesiyle icra takibi başlattı. Peker bunun üzerine alınan avansların Ayaslı ve Yönetim Kurulu üyesi Zahide Üner’in talimatıyla merkezi ABD’de bulunan Borajet’in 2012’de kurulan İran şubesi için harcandığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

EN KATI DÖNEMDE DELDİLER

Peker o dönem Tahran’da bulunan Borajet-İran şirketine yüklü miktarda paralar harcandığını ve bu şekilde ABD ambargosunun delindiğini belirtti. Peker ayrıca ambargonun en yoğun olduğu dönemde Borajet’in merkezinin ABD’de olmasına rağmen İran’da yatırım yapıldığını ifade ederek, “Ayaslı ABD’de yaşamaktadır ve şirket ABD sermayelidir. Bu şirketin İran’da ofis ve şirket kuruluşu için yapılan harcamalar, ambargo nedeniyle gayriresmi yapılmıştır” dedi.    

İŞTE O DİLEKÇE

FETÖ’cü Yalçın Ayaslı’nın devrettiği Borajet ile ilgili Bakırköy Adliyesi’nde görülen icra davası ABD’nin iki yüzlülüğünü bir kez daha deşifre etti. 

Amerika’da rahatça yaşıyor

FETÖ’cü Ayaslı uzun süredir ABD’de yaşıyor. Merkezi ABD’de bulunan Borajet ile o dönem İran ambargosunu alenen delen Ayaslı’ya Amerikan yargısı tek bir işlem bile yapmıyor. Ayaslı’nın İTO kayıtlarına göre üzerine 9 tane şirket ‘İptal Firma’ olarak görülüyor.  Ayaslı, Ermenilerle işbirliği yapılması için FEÖT’cü emniyet müdürlerinin engelleri kaldırmasıyla bir vakıf bile kurmuştu.   Akşam