Almanya'dan Adil Öksüz açıklaması: Böyle bir şeyi doğrulayamayız

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu yönündeki haberlere ilişkin "Dışişleri Bakanlığı adına böyle bir şeyi doğrulayamam." dedi.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu yönündeki haberlere ilişkin "Dışişleri Bakanlığı adına böyle bir şeyi doğrulayamam." dedi.

 

SONRA KARAR VERİLECEK

 

Schaefer, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'den Öksüz'ün yakalanarak iade edilmesi yönünde 12 Ağustos'ta bir talebin kendilerine ulaştığını, konunun Alman hükümet yetkilileri tarafından araştırılıp inceleneceğini ve bu konuda daha sonra karar verileceğini söyledi.

 

"DOĞRULAYAMAM"

 

Bir gazetecinin Öksüz'ün Almanya'da olduğu yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Schaefer, "Ben Dışişleri Bakanlığı adına böyle bir şeyi doğrulayamam. Bu konuda Türkiye'de bazı iddiaların olduğunu biliyorum ama bunu bilmiyorum." şeklinde konuştu. 

 

Schaefer, "Türk hükümeti ile yaşanan bazı anlaşmazlıklardan dolayı Öksüz'ü iade etmemeyi düşünüp düşünmeyecekleri" şeklindeki bir soru üzerine, Almanya ile Türkiye arasında 1950'li yıllardan bu yana sanıkların karşılıklı iadeleri konusunda anlaşma bulunduğuna işaret etti.

 

Bu tür bir iadenin önünde hiçbir engelin bulunmadığını dile getiren Schaefer, böyle konularda talebin haklılığı konusunda öncelikle hukuki alanda karar verilmesi gerektiğini, Alman hükümetinin ancak ondan sonra iade kararı alabileceğini bildirdi.

 

Öksüz'ün 15 Temmuz darbe girişiminin asıl planlayıcılarından biri olmakla suçlandığını bildiğini ifade eden Schaefer, "Ancak biz gerçekten somut, ispatlanabilir ve inandırıcı ipuçlarına bakıyoruz. Şimdilik böyle şeyler yok." dedi.

 

Schaefer ayrıca, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann'ın Türkiye'de tutuklu Türk asıllı Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel'i 22 Ağustos Salı günü, tutuklu diğer Alman vatandaşı Peter Steudtner'i de 23 Ağustos Çarşamba günü ziyaret etmesine Türk hükümeti tarafından izin verildiğini açıkladı. 

 

Schaefer, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, Türkiye'de "siyasi nedenlerle tutuklu" 9 Alman'ın serbest bırakılmaları konusunda çabalarını sürdüreceğini kaydetti.

 

AA