• Bist 100
  95.557
 • Dolar
  5,7695
 • Euro
  6,5617
 • Altın
  260,6664
İstanbul
18 / 25
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Putin, Kovboy’un maskesini indirdi! 

Siyasetçiler, devlet yönetenler, devletin önemli makamlarında görev alanlar, biz sade vatandaşlar kadar özgür değillerdir. Birçok konuda, sekiz kere yutkunur, dokuzuncuda ağızlarından öyle de, böyle de yorumlanabilecek bazı sözler çıkar. Yani kapıyı kapatmazlar, geri dönüş için, çark için aralık bırakırlar. Bu tür tavırlar için siyasetçileri, devletin yönetiminde önemli koltukları işgal edenleri kınamamak, anlamak gerekir. 

Bazı devletler, bu tür konularda “dublör” kullanırlar. Bu dublör için karakteristik özellikleri “patavatsız!” diye algılanmalıdır. Bu algı bizzat derin devlet tarafından oluşturulur. Önce saçma-sapan, sivri çıkışlarla medya tarafından dünyaya pazarlanır, sonra geriye çekilir, ihtiyaç duyulduğu anda eline bir metin tutuşturulur ve mikrofonlar uzatılır… Bu “kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla!” yöntemidir. 

Rusya Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, bu yöntemin en tanınan aparatıdır. Rusya, mesajı ilgili noktaya ulaştırır, diplomatik anlamda da bir sıkıntıya girmez: Ne yapalım, patavatsız Jirinovski! modunda kollarını iki yana açarak, jest ve mimiklerle konuyu geçiştirir. 

Bu yöntemi en çok kullanan ülkelerden biri de İran’dır. İran’ın diplomasi alanında verdiği sert mesajlara bakın bir hakikat tüm çıplaklığıyla ortadadır… İran, “söylenenler bizim resmi görüşümüz değildir!” moduna geçer, ama mesajı istediği adrese göndermiştir!.. 

Biraz da bizim cenahtan bakalım: Cumhuriyet dönemindeki darbelere bakın. Tek tek saymaya gerek yok. Tamamının arkasında ABD var. Ama hiçbir yetkili bunları bugüne kadar resmi olarak telaffuz etmedi, edemedi ve etmemesi de tabii idi. Muhtaçsın ve her yönünle de bağımlısın. Yani, çaresizlik!.. 

Ankara’nın göbeğinde infaz edilen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis için, 2006 yılında Aselsan’da katledilen mühendisler için sesimizi çıkarabildik mi?.. 

Evet, evet, çıkardık: İntihar deyip kendi kamuoyumuzu yatıştırdık, elimizden başka bir şey gelmiyordu çünkü!.. 

15 Temmuz darbe girişimi için 16 Temmuz’da televizyonlarda, “Türkiye’deki darbelerin tümünün arkasına Amerika var. Ama 15 Temmuz’un arkasında Amerika yok!” dediğimde televizyonların başında beni dinleyen milyonlarca insanın irkildiğini hissettim. İkinci cümlemle adeta bir şokla irkildiler: 

Bu darbeyi bizzat Amerika yaptı!.. Fetö, sadece darbenin aparatıdır!.. 

Bunu tüm konferanslarda da işledim. 

Bu gerçeği, Devlet sorumluluğu taşıyan herkes biliyordu aslında, ama resmen açıklanması uygun değildi!.. Nihayet, geçen gün Putin bunu açıkladı, tabi diplomatik bir üslupla! “15 Temmuz darbesinden CIA’nın haberinin olmaması mümkün değil!” dedi ve İncirlikteki uçakların hareketliliğine işaret etti!.. 

Bu açıklama yeter!.. Putin gibi ömrünün en verimli yıllarını KGB’de geçirmiş bir devlet adamı, bu işleri herkesten iyi bilir. 

Mesaj, tüm dünyaya verildi!.. 

Kovboy ne yapar bundan böyle diye soracak olanlara şunu söyleyeyim: Umurunda bile olmaz, kovboyda bu güç ve gangster geni oldukça, vazgeçmek yok, yola devam der!.. 

Dünyanın gözü önünde Suudiler’in ve Katar’ın milyarlarca dolarını nasıl cuk ettiğini gördük!.. 

Kimseden ses çıktı mı?

Prof. Dr. Mehmet Çelik Diğer Yazıları