0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Platon sürekli reenkarne oluyor 

Bilindiği üzere Platon bir filozoftur, devlet yönetiminin filozoflara verilmesi gerektiğini savunmuştur. Bu bakımdan hayli seçkinci bir kimliğe de sahiptir. Daha önceki bir yazımızda (19 Mart 2018, Akdeniz-3) Kenan Evren’in durup dururken Platon’u okuduğunu deklare etmesinin bir mesaj içerdiğini vurgulamıştık. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın sürekli sıkıştırılması yani başkanlık için ıslah ve takviye edilmesi, bu mümkün olmazsa tasfiyesine gidilmesi işlemini izledikçe “Platon bugün yeniden reenkarne oldu” diyoruz. Platon’un bir başka özelliği de o zamanın liberalleri diyebileceğimiz Sofistleri ciddi şekilde eleştirerek entelektüel sahayı temizleme girişimleri idi. 

Trump’ı izledikçe Platon’un sofistlere yaptıkları akla geliyor. Nerede ise ABD’deki tüm sofistlere yani ticari liberallere ayar vermesi buna mukabil sürekli kendisine de başkanlık profili kazandıracak darbeler yemesi akla klasik Yunan site devletlerini getiriyor. Her gün yüzlerce açmazlarla uğraşan, birçok ittifak kurma çalışmaları yapan Antik Yunan site devletlerinin krallarına giderek daha çok benzeyen Trump ve ABD, Platon’un yokluğunu hissettirmiyor. Yine malûmdur ki Platon’un sıradan insanlar ile yani seçmenlerle, eğitimsiz ve fakir halk ile arası hiç iyi değildir. Kenan Evren de 12 Eylül Darbe Yönetimi’ne “musallat” olunmasını engellemek için “Platon’un eserlerini okuyorum” diyerek bir bariyer örmüştü. 

ABD sistemi aynen Platon gibi giderek daha “seçkinci” bir ivme yakalarken nedense siyasal, mali, finansal ve ticari açmazlar ile de “megara ambargosu” sendromu yaşamaktadır. Bunun sonucu gerçekten entelektüel, dinsel bir oligarşik yapının ABD yönetimine oturması olabilir. Atina devleti, Megara devletinin mallarının Atina’da satılmasına izin vermez ve Megara ambargosu adı verilen ambargo kararını alır. Bu kararla birlikte Antik Yunan site devletlerinin koalisyonlar kurma çabaları daha da hız kazanır. Bu süreç Yunan site devletlerinde başta yöneticinin vasıfları olmak üzere birçok parametreyi gündeme getirir. Tabii ki ahlak bunların başında gelmektedir. Yunan site devletlerinin yönetimlerindeki ve halktaki yozlaşma Platon’u filozofların devleti yönetmesinin daha uygun olacağı yargısına götürür. Trump, eski Yunan site devletlerinin kralları kadar derin bir kral profili çizemese de yaşam grafiği Yunan tanrıları ve kralları arasındaki tüm hile, aldatma ve kandırmacaları barındırıyor. Ticari zekâsı, girişimciliği ve “Altın” kişileri ve projeleri seçmedeki yeteneği, ona ticari filozof hüviyeti kazandırır. Ayrıca şu ana kadar yürüttüğü politikalar, uyguladığı stratejiler ve herkesle barışabilme ve kavgaya tutuşabilme gibi geniş yelpazeli “kararları”, Platon’un vizyonuna uymasa da bir filozofun geniş perspektifine uyar. Bu eşikten girip Platon’a ulaşmak çok kolaydır. 

Bugünkü ABD’yi ve Trump’ı anlamanın yolları, Antik Yunan site devletlerinin tarihini okumaktan da geçiyor.  Bugünkü İranlılar, o zaman ki Persler, Yunan site devletlerinin de sorunu. Pers veya İran söz konusu ise ABD’li düşünce kuruluşları Antik Yunan-Pers savaşlarını inceler, bunlardan alınacak dersler manzumesini masaya koyarlar. 

“ABD” dediğimiz küresel devletin ve bu devleti oluşturan “aklın”, Batı'nın antik ve yakın tarih okumalarını bir hayli iyi yaptığını ve giderek Platon’un tasnif ve etiketlemelerini stratejiye dönüştürdüğünü görmekteyiz. Evanjelist bir nitelemenin dinsel değil olsa olsa Platonist olacağını söyleyebiliriz. İskandinav, Antik Mısır, Antik Yunan mitolojisinin Evanjelist bir kıyafet giymesi ve Platon’un demokrasiyi değil de entelektüel, dinsel, oligarşik bir sistemi yüceltmesi not edilmesi gereken ciddi bir olgudur. Bugünkü ABD, doktriner bir mitolojinin ve görkemli bir liderliğin yani “ŞOV” boyutlu ve gerektiğinde ihkak-ı hak hukuku uygulayacak bir dehşet devleti havası vermesi sebebiyle “tanrısal”dır. Fazlaca antik İskandinav, Antik Mısır ve Antik Yunan cesaret ve görkemi içermesi de bu hükmü desteklemektedir. 

İşte tam bu noktada “Aşil topuğu” mitolojik enstantanesini hatırlamak gerekmektedir. Bunun için ABD’nin gerçekten çok iyi analiz edilmesi ve izlenmesi gerekir. Yararlanacaklar için ABD ve bileşenleri, canlı strateji, tarih, maliye, ticaret, finans, hukuk, diplomasi, istihbarat ve askerlik vs derslerini ücretsiz vermektedir. 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX