0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

İstikbal ve istiklal dronlardadır

Sanayi devrimi, bilgisayar devrimi, internet devrimi ve uzay çağı derken Ademoğlu “Dron Çağı”na girmiş durumdadır. Öncelikle tüm savaş konseptlerini radikal şekilde değiştirecek olan insansız hava, deniz ve kara araçlarının içinde dronların ayrı bir yeri vardır. 

Dronlar, yapabilecekleri işlerin çeşitleri, kazandıkları yetenekler, yüklenebilen teknolojik donanımlar, silahlar, takip sistemleri, çeşitli sensörler ve multi-teknojik yapısı ile ordu, silah, savaş, asker, nakliye, ulaşım, enerji, keşif, imha, medya, taktik ve stratejik efektler gibi onlarca kavramı yeniden tanımlatacak ve birçoğunu da yeni anlamları ile dolaşıma alacak ve yepyeni kavramları da kullanıma sokacak olması sebebiyle tam bir mucize araçtır. 

Bir anda atari ve bilgisayar oyunlarının savaş tekniklerine dönüşmesi; askerlik kavramı, askerlik çağı ve askeri personel ile klasik askerlik ve savaş kavramlarının tümünü değiştirmektedir. Yapay zekâ ve yapay öğrenme ile dron teknolojisinin bileşimi ve kullanımı, askeri güçler ve savaş stratejileri kavramlarını, komuta/kontrol ve komutan, tatbikat, cephane ve nihayet akıl olgusuna yeni boyutlar eklemektedir. 

İlk insansız hava araçlarının uydular olması ve uzaktan kumanda teknolojisindeki gelişim, uzay bilimleri ile diğer bilim dalları arasında giderek yoğunlaşan etkileşim, ülkelerin güç ligini yeniden oluşturacaktır. 

Çok yakın gelecekte dron otomobil, dron otobüs, dron kamyon gibi araçlarla tanışacağız. “Dronuma bindim, geliyorum” cümlelerinin kurulması hayli yakındır. Trafik kavramının teknoloji ile evrim geçirmesi de kaçınılmazdır. Dron otomobil üretmek için arayış içinde olan otomobil fabrikaları bu yeni kulvarda lider olmak için Ar-Ge’lerine olağanüstü kaynak ve mühendis takviyesi yapmaktadır. 

İnsanlı deniz araçları ile balıkçılık artık tarih olmaya yakındır. Deniz ve okyanuslarda da rekabet, tüm deniz araçları, gemiler ve deniz ulaşımı dron devriminden yoğun şekilde etkilenecektir. Apartman altı otopark sisteminden apartman üstü dronpark sistemine geçilmesi de yakındır. 

İnsansız kara araçları ve sürücüsüz araçlar nerede ise demode oldu. İnsansız denizaltı konsepti ve insansız dalma araçları, deniz ve okyanuslardaki inanılmaz yeni imkânları insanlığa kazandıracaktır. Dev dalgalarla mücadele eden kahraman kaptanlar ve gemiciler tarih olmak üzeredir. 

Hava korsanlığı kavramına dron korsanlığı kavramı eklenecektir. Otomobil hırsızlığı, dron hırsızlığına dönüşecektir. Birçok ülke dron savunma sistemleri kurmak için çalışmaktadır. Konut ve yaşam mahremiyeti, ciddi tehdit altındadır. Isı camlar gibi drondan korur cam sistemleri üretilecektir. Klasik perde kavramı da bu bağlamda yeni bir şekil alacaktır. Evlerde servis dronları, büyük fastfood zincirlerinin yatırım alanı olarak öne çıkmaktadır. Dronsavarların çok geniş bir kullanım alanı olacaktır. Dronla işlenen cinayetler, suikastler devri kapıdadır. Eğer dron teknolojisi bu hızla gelişmeye devam ederse bilim kurgu edebiyatının atladığı yepyeni bir dünya ortaya çıkacaktır. 

Taktik nükleer, biyolojik ve kimyasal silah kullanımı dron teknolojisi ile daha yoğun bir tehdit olacaktır. Nerede ise tüm kara, deniz ve hava araçlarından çok daha uygun fiyatlara dron otomobiller, dron otobüs ve kamyonlar gibi birçok araç üretilecektir. Amfibik araçlar gibi hibrit araç teknolojisi gelişecektir. Kara araçlarının tümü dronlarla takviye edilebilecektir. 

“Ebabil kuşları”, “dronbil kuşları” olarak karşımıza çıkacaktır. Dron teknolojisinin sebep olabileceği değişimlere dikkat çekmek giderek bir zorunluluk haline gelmektedir. Masalların “Az gittik, uz gittik, saniyede sonsuz yol gittik” şeklinde içerik değiştireceği bir süreçteyiz. Ademoğlu, bilim ve teknoloji geliştikçe evrenin sonsuzluğu ve Allah'ın gücünün ve bilimlerinin hayal edilemezliği ile şaşkına dönecektir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX