YAZARLAR

Sıfırcı kuruluşlar ne iş yapıyor?

Genel olarak, kredi derecelendirme kuruluşu bağımsız olarak çalışmakta olan, borçlunun kredi bitilesi, yani kredi yönünden güvenilirliğini, borcunu zamanında ve düzenli ödeme kapasitesini ölçmeye yarayan, standart ve tarafsız görüş bildirmekte olan şirketlere denilmektedir.  Kredi derecelendirme kuruluşları şirketlere ve ülkelere çeşitli notlar verirler.  Bu notlar sayesinde yatırımcılar hangi ülkeye, hangi şirkete yatırım yapmanın daha az risk taşıdığını rahatça görebilirler.  Bu sebepten dolayı ülkeler ve şirketler bu kredi derecelendirme kuruluşlarından yüksek not almak için uğraşmaktadırlar. Kredi derecelendirme kuruluşları not verirken, kredileri geri ödeyebilme yeteneği, faiz, verilen kredi sınırının kullanılma oranı, tüketim alışkanlıkları, mevcut borç miktarı gibi çeşitli verilere bakarak karar vermektedirler. 

İlk üç büyük Kredi Derecelendirme Kuruluşları şöyle: 

1- Standart&Poor’s 

2- Moody’s 

3- Fitch 

Son yıllarda kredi derecelendirme kuruluşları, yatırımcılar ve ülkeler tarafından güvenirliği sorgulanır oldu! Çünkü taraflı ve siyasi kararlar vererek hem yatırımcıların hem de not verdiği ülkelerin tepkisini çekiyor. Özellikle yanlış ve siyasi kararlar verdikleri bu ülkelerin arasında Türkiye varsa not düşürmek için âdeta yarış halindeler. Türkiye’nin jeopolitik ve çeşitli sorunlarını fırsata çeviren kredi derecelendirme Kuruluşlarından Moody’s’in hafta içi gece operasyonu yaparak yine not düşürmesi tepkileri üzerine çekti. 

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba1” den “ Ba2” ye düşürdüğünü açıkladı. 

- 15 Temmuz 2016’nın ardından, 20 Temmuz’da Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) Türkiye'nin BB+ olan kredi notunu BB'ye düşürdü. 

- 23 Eylül 2016’da ise Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den BB’ye yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmüştü. Önceden belirttiğim gibi “ Türkiye’nin lobi eksikliği var “  

Biz dışarıdan gelen ve hak etmediğimiz olayları tartışırken enerjimizi hep kendimizle harcıyoruz. Halbuki tüm haksızlıkları ya da haklılığımızı Uluslararası arenaya taşıyamıyoruz. 

Türkiye’de binlerce iyi derecede yabancı diller bilen eğitimli potansiyel olmasına rağmen! 

Yapılması gereken “ Yurtdışı lobi çalışmaları için özel birim veya ekip oluşturmak “ 

Kimileri sosyal medyadan çalışmalarına devam ederken, kimileri de yurtdışında faaliyet gösterebilir “ 

Kredi derecelendirme kuruluşları, küresel diplomasi, siyasi danışmanlar Türkiye ile alakalı seviyesiz açıklamalarına en güzel cevabı GENÇ NESİL VERİR. 

Beyin göçünü engellemeliyiz, kıyas ve kısas yapmalıyız. Kıyas yaparken istihdamda yaş ortalamasını, kısas yaparken cevap verme hızını ve seviyesini göz önünde bulundurmalıyız. Koru şeklinde “Bunlar finans tetikçi“ diyerek bir yere varamayız, varamıyoruz. 

Ya yerli kredi derecelendirme kuruluşunu kurarız, ya da Lobi çalışmalarıyla haksız ve siyasi kararlar verdiğini ispatlar, uluslararası hukuk mahkemelerinde onları mahkum eder itibarlarını zedeleyerek taşı yerine oturtturmuş oluruz. Bu mücadeleyi GENÇLER olmadan yapamayız...