YAZARLAR

Darphane reşat altın basımına başlamalı... 

Darphane, sarrafiye altın basımında resmi yetkisi olan bir kurumdur. 

Kuyumcuların sarrafiye grubu altın talebini karşılar, piyasaya cumhuriyet ve çeyrek altını sürer. Yani piyasada dolaşan cumhuriyet ve çeyrek altınları Darphane basar kuyumcular aracılığıyla vatandaşa ulaştırmak görevlerinden biridir. 

  Basmış oldukları altının özellikleri şöyle: 

Cumhuriyet altını, devlet güvencesi altında sadece Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılabilen ve değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın paradır. Meskûk ve ziynet olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Meskûk altına halk arasında ata altını da denilmektedir. Gerek Meskûk altının ve gerekse ziynet altınının ağırlığa göre beş türü bulunmaktadır. Cumhuriyet altını (Meskûk) türleri: 500’lük 36.080 gr, 250’lik 18.040, tam 7.216 gr, yarım 3.608 gr, çeyrek 1.804 gr. Cumhuriyet altını (Ziynet) türleri: 500’lük 35.080 gr, 250’lik 17.540 gr, tam 7.016 gr, yarım 3.580 gr ve çeyrek 1.754 gr. 

Peki piyasada dolaşan ve vatandaşın talep gösterdiği reşat beşibiryerde ve reşat altınları neden basmıyor? 

Mevcut yasa ve kanunlar buna izin vermediği için. Yeni bir yasa çıkarsa Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın yetkisiyle Darphane, basıma geçebilir vatandaşın Reşat altın talebini karşılayabilir. 

Bunun olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü piyasada dolaşan reşat beşibiyerde ve reşat altınların yüzde 90’ı 21 ayar. 

Sadece yüzde 10’u 22 ayar, onu da çok güvenilir bir yerden almanız gerek ! 

Halbuki sarrafiye grubunun tamamı 22 ayar olmalı. 

Son yıllarda Suriye’li kuyumcuların çoğalması 21 ayar altın takıları bizlerle tanıştırmış olsa da, bizim geleneklerimiz 22 ayardan yana. 

Mesela; vatandaş kuyumcu esnafından reşat beşibiyerde satın aldığında maliyet hariç işçilik ücreti ödüyor. 

Bu işçilik farkını kuyumcu esnafı 100 lira, vatandaş ise bölgeye göre 300-500 lira arasında ödüyor. 

22 ayar reşat beşibiyerde satın alındığında bu fark 1.000 liraya yükseliyor. 

Çünkü sayısı az olan şeyler her zaman değerlidir. Ancak cumhuriyet beşibiyerde satın aldığında bu işçilik ücretini ödemek zorunda kalmıyor. 

Çünkü cumhuriyet beşibiyerde Darphane tarafından basıldığından talep rahatlıkla karşılanıyor ve ulaşımı kolay oluyor. 

Yeni yasa ile Darphane’ye bu yetki verilirse kuyumcu esnafı da, vatandaş da bu işçilik farkından kurtulmuş olur. 

Reşat ve reşat beşibiyerde altınlar genelde bayanların kolye ucu olarak kullanmayı tercih ettiği sarrafiye grubu altındır. 

Yastık altı birikim olarak düşünenlere duyurulur. Türkiye’de yeni sistemde eksik olan ne varsa tamamlanmalı, eski alışkanlıklar bir kenara bırakılmalı, işin ehli insanlar değerlendirilmeli...