• Bist 100
  95.182
 • Dolar
  5,8042
 • Euro
  6,6281
 • Altın
  267,9653
İstanbul
20 / 28
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kadın ve erkek farkı

Kadın ve erkek arasındaki yaradılış farklılıkları bilmeyen yok.
Kas gücünden, hormonlara, fiziksel özelliklerden, beynin kullanımına kadar uzanan ayrı kutuplara, bir fark daha eklendi.
Son yapılan araştırmalar, anne sütünün, kız ya da erkek çocuğuna göre içeriğinin değiştiğini gösteriyor.
Yağ, şeker, protein, hormon ve mineraller içeren anne sütüne ilişkin Harward Üniversitesi’de yapılan çalışmada, erkek bebeği olan annelerin sütünde, diğerlerine oranla yüzde 35 daha fazla yağ ve protein olduğu gözlemlenmiş.
Kız çocuğu dünyaya getiren annelerde ise, kemiklerin hızla gelişmesine yardımcı olan kalsiyumun bulunması, sütün yağ içeriğinin düşük olması dikkat çekmiş.
Kız ve erkek çocuklarının anne sütünden aldıkları yağ oranı, içerikte farklılık gösterse de, kız annelerinin sütünün daha fazla olması, aradaki bu farkın kapanmasına neden oluyormuş.
Özlem Ak İkinci’nin derlediği haberde, bazı kız çocuklarının doğumdan sonraki ilk aylarında, anne sütünden aldıkları stres hormonu nedeniyle daha gergin ve asabi oldukları kayda alınmış.Erken dönemde alınan bu hormonun kız çocuklarda daha zor sakıinleşmeye vesile olduğu da söyleniyor.
Bu etki erkek bebeklerde, zaman içinde arttırıldığında etkisini gösteriyor ancak.
İlginç bir araştırma.
Henüz yolun başında sayılırlar.
Şimdi en önemli detaylarda sıra. Yani önce kız ya da erkek çocuklara göre içeriği değişen anne sütünün sırrını çözmek. Sonra da bebeklerin bu farklı içerikteki sütlerden nasıl etkilendiklerini...
Evet kadınlar ve erkekler farklı. Üstelik bu fark, kabaca tariflerle değil, incecik detaylarla bile ifadelendirilmekte güçlük çekilecek kadar şifrelenmiş...

Pahalı şaka

Hayatı daha eğlenceli kılmak için tasarlanan şaka malzemelerinin meraklısı bol.
Kopuk parmaklar, parlayan kibritler, kaşıntı tozları gibi ürünler, teknolojiyle birlikte gelişiyor. Şimdilerde en çok tercih edilenler de maskeler. “Maske” dediysem, öyle uyduruk olanlardan değil... ABD’den ithal balmumu ultra silikon malzemeden üretilenleri, gerçek tenden ayırmak neredeyse imkansız. Hollywood yıldızlarından, sıradan yaşlı, genç insan simalarına uzanan kartelada seçenek çok. Hani “Bir arkadaşımı kandırayım” derseniz, oyununuz garanti tutar.
Ya da daha yakışıklı görünmek için geçici olarak tercih edenler çıkabilir.
Tabii banka hesabı yeterse.,,
Zira bu maskelerin fiyatı 8 bin ila 13 bin lira arasında değişiyor.
Hani estetik cerrahiden medet umsanız, daha uyguna çıkabilir fatura.

DEMİŞ Kİ: Bir çocuğa yalan söyleme demeyin, doğruyu söyle deyin. Birincide suçlamış, ikincide yol göstermiş olursunuz.” Victor Hugo

İdil Çeliker Diğer Yazıları