• Bist 100
  101.849
 • Dolar
  5,6558
 • Euro
  6,3479
 • Altın
  259,1501
İstanbul
19 / 29
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Haydi eğitime

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda ürünlerinin çiftlikten,  sofraya etkin kontrolünü sağlamak amacıyla başlattığı uygulaamaların son ayağı olan “Hijyen Yönetmeliği”  2013 Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girdi.
Gıda ile ilgili her türlü üretim, servis dahil çalışanlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek 40 saatlik eğitimlere katılması zorunlu.
Ceza yenemek için son tarih 5 Temmuz... Söz konusu belgeyi almayanlar 1000 liraya kadar ceza ödemek zorunda kalacak...
Aslına bakarsanız, “Zorunluluk” ibaresi bazılarına tatsız gelse de, olması gereken buydu zaten. Önemli olan bu bilincin gelişmesi.
Sadece gıda işletmeleri de değil, bu kapsamda eğitime tabi tutulacak olanlar. Insan bedenini direkt olarak ilgilendiren hamamcılar, dövmeci, pearcingci, barmen gibi görevlerde bulunanlar da bu süreçten geçecek.
Belki medya gündemine yansımıyor ama sokak aralarında her önüne gelenin yaptığı dövme, pearcing gibi direkt tene uygulamalarda mağdur  çok.
Gıda deseniz, ayaküstü hızlı atıştırmalıklarda da, biraz gözönünden uzak alanlarda da durum vahim.
Ben çayımda “Nal gibi” sinek olduğu konusunda uyardığım bir garsonun, arkasını dönüp, sineği atarak tekrar önüme uzattığına, deniz suyunu buz kaplarına dolduranlara tanıklık etmiş insanım.
Hah, hijyen eğitimi verilirken, ekranlar da nasiplenir mi bilmem?
Onca yemek yarışması izlemiş etmiş bir milletiz. En çok duyduğumuz söz “Eldivensiz yemek yapılmaz” olmuştu.
Bırakın eldiveni, şimdiki yemek programlarında kaşık bile kullanmaya gerek duymayıp, en soslu, en yağlı karışımlarda, kepçe niyetine ellerini kullanıyorlar.
Acaba bu tabloya da bir “Dur” diyen çıkar mı dersiniz?

Anlatabildim mi?

Sevgili Mesut Yar uzun yıllardır gazete ve ekran macerasını birlikte başarıyla yürütenlerden, Sıcak tavırları, gülen yüzü, güvenilirliği ve samimiyeti ona “1 Milyon Canlı Para” nın sunuculuğunu da getirdi...
Programın ilk yayın günü, medyada yer alan haberlerinde “1 milyon lirayı ilk kez gördüm” itirafı vardı.
Doğrudur...
Bu sistemde sahne tozu yutmamışların kaşesi, solist altı kıvamındadır.
Hele kariyerinde “Gazeteci” ibaresi varsa.
Para kazanabilmesin yegane yolu, popüler olmaktan değil, bir şekilde sahne macerasından geçiyor hala.
Küçük bir örnekle özetleyeyim durumu;Mesut’un ilk defa bir arada gördüğü 1 milyonun haberine nazire niyetine, Gülben Ergen’in “Nişantaşı’nda görmeden aldığı”dairenin bilgisi yer aldı benzer satırlarda.
“Aldığınız evi görmemiştiniz  bile” şaşkınlığıyla karşısında duran muhabir arkadaşımıza “Evet zaten kiraya verilecek” cevabı vermiş.
Bilmem anlatabildim mi durumu?

İdil Çeliker Diğer Yazıları