• Bist 100
  100577
 • Dolar
  5,6946
 • Euro
  6,3074
 • Altın
  274,8660
İstanbul
15 / 24
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Diş hekimliğinde yeni teknolojiler

Diş hekimliği alanı sürekli olarak gelişerek en uygun hasta ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Gelişen teknolojiyle diş hekimliğinde kullanılmaya başlanan uygulama alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
Ağız kanseri teşhis cihazı
Diş hekimlerinin, hastalarının ağzında herhangi bir anormalliği tespit etmek için kullandıkları özel bir ışık türüdür. Teknolojinin bu yeni şekli, ağız kanseri taramasında veya hastalığın erken dönemde tespit edilmesinde etkili biçimde kullanılmaktadır. 
Dijital X-ışınları
Geleneksel X-ışınlarına göre daha hızlıdır ve daha az radyasyon içermektedir. Bir hastadan dijital röntgen çekildiğinde, görüntü bilgisayar ekranına saniyeler içinde ulaşır. Diş hekimi, daha iyi değerlendirme yapabilmek ve hastalarını ağız sağlıklarıyla ilgili bilgilendirebilmek amacıyla, röntgen görüntüsünü büyütebilmektedir. Dijital X-ışınları, geleneksel X-ışınlarına göre  yüzde 90 daha az radyasyon içerdiğinden hastalar için daha az zararlıdır. 
Telsiz ortodonti
Çarpık dişleri olan hastaların dişleri neredeyse görünmez olan şeffaf diş plaklarıyla kolayca düzeltilebilmektedir. Bu plaklar, dişlerin düzgün sıralanmasını ve hastaların güzel bir gülüşe sahip olmasını, rahatsız metal braketlere gerek olmadan, etkili ve rahat bir şekilde sağlamaktadır. INVISALIGN plaklarını temizlemek için çıkartmak kolaydır ve yemek yemede herhangi bir kısıtlama getirmezler. Bu plaklar sayesinde daha kısa sürede daha az güçlükle dişleri düzeltmek mümkündür.
Lazer diş hekimliği
Lazerler, diş hekimliğinde verimliliği artırmaktadır. Diş hassasiyetini giderme, dişeti hastalıklarının tedavisi, diş beyazlatma gibi pek çok dental işlemde hasta konforunu artırmaktadır. Lazer diş hekimliği, ağrısız, hızlı ve etkin bir şekilde uygulanır. Ayrıca işlem esnasında, başka komplikasyon veya sorunlara yol açabilecek bakteriler ortadan kaldırılabilir. 
Diş implantları
Dental implantlar, eksik dişlerin kök kısmı görevini gören vidalardır. İmplantlar, eksik dişleri olan hastaların sağlıklı gülümsemesini tekrar sağlamak için kullanılır. İmplantlar, hastaların eksik dişlerinin yerine yerleştirilerek, doğal diş hissi ve görüntüsü verir.
Çürük teşhis cihazı
Diş hekimlerinin röntgenle tespit edemediği gizli çürükleri tespit etmek için kullanılan yeni bir cihazdır. Bu cihazla çürükler ilerleyip sinyal vermeden tespit edilir. Böylece ileriki zamanda daha büyük ve daha maliyetli bir tedavi yapılmasının önlemi alınmış olur. 
  Ağız içi kamera
Diş hekimlerinin, hastalarının ağzındaki görmenin zor olduğu alanlarda hassas fotoğraflar elde etmek için kullandıkları bir araçtır. Kamera ayrıca, hekimlere görüntüleri hastalarına göstererek birlikte yapılması gereken tedavileri değerlendirmeleri ve hastalarını bilgilendirmelerine olanak sağlar. Bu teknoloji, hastaların dişlerinin kapsamlı bir kontrolünü yapmalarına ve ağız bakım ihtiyaçlarını değerlendirmelerine izin verir. 
Beyazlatma
Hastaların hızlı ve kolay bir şekilde dişlerinin beyazlamasını sağlar, üstelik sadece bir randevuda. Beyazlatma, bir kişinin gülümsemesinde önemli bir değişiklik yapabilir ve dişlerinin rengini sekiz ton kadar açabilmektedir.
Azot protoksit IV sedasyon
Aynı zamanda gülme gazı olarak da bilinen azot oksit, hastaların rahat oldukları bir noktaya kadar sakinleşmesini sağlar fakat hastalar diş hekimleriyle etkileşimdedir. IV sedasyon ise hastaların diş tedavileri sırasında uyku halinde ve yapılan işlemlerden habersiz olmasını sağlar. Bu yöntemler genellikle diş hekimine gitmeye korkan hastalar için tavsiye edilir.
Bilgisayarlı kapanış analizi
Bu teknoloji sayesinde dişlerinizi kapattığınızda farkında olmadığınız yükseklikler tespit edilir ve eklem problemine sebep olabilecek etkenler ortadan kaldırılır. Aynı zamanda ileride oluşabilecek porselen kırıklarının da önüne geçilmiş olur. İdeal bir alt ve üst çene porselen uygulamalarında başarının vazgeçilmez öğeleri arasındadır. Bu sistem sayesinde, hastanın ısırma ve kapatma hareketleri ekrana verilerek hastaların bir film gibi kapanış yolunu izlemesi sağlanır.

Diş Hekimi İlker Erdoğan Diğer Yazıları