• Bist 100
  94.157
 • Dolar
  5,7581
 • Euro
  6,5146
 • Altın
  257,4128
İstanbul
23 / 33
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Babalar da analık izni kullanacak 

Doğum yapan kadınların mevzuattan kaynaklanan annelik hakları bulunduğu gibi babalarında bazı şartlarla  annelik hakkına yönelik hakları bulunuyor. Bir başka deyimle  annelerin bazı haklarını babalarda kullanabiliyor.  Babaların analık haklarının şartlarını açıklayalım.   

Babaya analık izni 

Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü halinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılacak. Bilindiği üzere kadın işçiye doğum yapması halinde doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra kullanması gereken sekiz haftalık olmak üzere toplam on altı hafta doğum izni veriliyor. Kadın işçi doğum yaparken ölürse dokuz hafta kullanmadığı analık izni varsa bu izni kadın işçinin eşi kullanacak.    

Evlat edinenler? 

Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık hali izni verilecek. Örneğin iki yaşındaki çocuğu evlat edinen Mehmet  Bey evlat edinme tarihinden itibaren sekiz hafta analık izni kullanacak.    

60 gün süreyle  

Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen  erkek işçiler istekleri halinde altmış gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilecek. Bu izin, üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinme halinde eşlerden birine veya evlat edinene verilecek. Yarım çalışma ödeneğinin/yarım ücretin günlük tutarı asgari ücret kadar (67,65 TL)  oluyor. İşçi Mehmet   Bey, üç yaşını doldurmamış engelli çocuğu evlat edinmesi durumunda  üç yüz altmış gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilecek. Aynı zamanda yarım çalışma ödeneği alabilecek.   

Kısmi süreli çalışma 

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu münferiden evlat edinen erkek işçi çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda part-time/ kısmi süreli çalışma talebinde bulunarak bu haktan yararlanabilecek.