• Bist 100
  105994
 • Dolar
  6,2336
 • Euro
  6,8843
 • Altın
  325,9330
İstanbul
9 / 19
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Devlet Bahçeli Beyefendilere

Bugünkü bu yazıyı tarihe bir not düşmek, 35 yıllık tiyatro mesleğine verdiğim emek ve özellikle yaşadıklarımız ve muhtemel yaşayacaklarımız bendenizi mecbur kılmıştır! 

Özellikle de MHP Genel Başkanlık makamında, 35 yıllık profesyonel tiyatro hayatımın 30 yıllık süresince tanıdığım Sayın Devlet Bahçeli Bey’in olması, diğer yanda da merhum Muhsin Başkan’ın referansıyla bendenizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’a yerleşmeme, dolayısıyla dizilerde oynamama ve daha çok tanınmama, bilinmeme vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey’in, AK Parti Genel Başkanı olması beni bu yazıyı yazmaya itmiştir!    
En önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgesinde ve dünyada artık lider devlet olma gayreti, ekonomik gücünün kat kat üstünde bölgesine ve dünyaya kendisini mesul sayması bu yazının yazılmasını elzem kılmıştır! 
Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dünyanın bir ucunda bulunan Myanmar’daki zulme dahil olmasına bir sebep var! Anadolu insanının ister fakir ister zengin tüm kesimlerinin rızkından kesip Myanmar’a yollamasının bir sebebi var! Bosna’da, Filistin’de düşen her bir gözyaşı damlasının Anadolu insanının yüreğini dağlamasının bir sebebi var! Bugün millet olarak şerefli Türk Ordusu'nun Afrin’de olmasının bir sebebi var! Daha da ötesinde Kore’de 700'ün üstünde şehit vermesinin bir sebebi var! Bu sebeplere bu satırların yetmeyeceği hepimizin malumudur! 
İşte bu sebeplerin en önemlilerinin başında medeniyet gelir, Türk İslam Medeniyeti! 
Merhum Halil İnalcık, “Türkleri çıkarırsanız, dünya tarihi yazamazsınız” demişti, çok da doğru demişti! Sayın Cumhurbaşkanımızın BM kürsüsünden, “Dünya beşten büyüktür” diye dünyaya haykırması da bu sözün doğruluğundandır! Son BM’de Kudüs oylamasının neticesi de medeniyetimizin zaferidir! Medeniyeti ören büyüten ayakta tutan da kültürdür, kültürlerdir ve kültür de tüketilen hava gibi su gibi elzemdir. 
Kültür organik ürünlerden tüketilirse bireyin, toplumun, milletin bağışıklık sistemini güçlendirecektir! Aidiyet, mensubiyet duygusu yüksek milletin üzerine de algı operasyonları çekilemeyecektir! 
Medeniyet devletlerin istikametini tayin ettiği gibi kültür de devletlerin gideceği yolu önden açar! 
Kültürel ürünlerin az tüketilmesi içeride insanımızın bu ihtiyacını başka kültürlerin ürünlerine yöneltecek dolayısıyla da bir çöküşü doğuracaktır! 
Buyurunuz içimizdeki son 50 yılda binlerce can vermemize sebep olan PKK belası! Tamamen organik kültürel ürünlerin tüketilmemesi neticesinde ortaya çıkmamış mıdır? Etle tırnak gibi olan Türk ile Kürt’ün mensubiyet ve aidiyet duygusunu zayıflatan dünya ve ahiret kardeşliğini bozan ana etken de bu olmuştur! 
Eğer ülkemiz dünyada lider bir ülke olacaksa ki, öyle olmalıdır bu bir mecburiyettir! İstikametimizi medeniyetimiz gösterecek yolumuzu kültürümüz açacaktır! 
Evet, son 16 yılda her alanda olduğu gibi kültürel mekanlarımızda da ülkemiz küçümsenmeyecek bir aşama göstermiştir! 88 gündür Anadolu yollarında tiyatro turnesindeyim, en güzel salonları Muş, Şırnak ve Ardahan’da gördüm! Lakin ne hazindir ki hiçbir vilayetimizde, kendi vilayetlerinde bulunan Sultan II. Abdülhamid eserlerini bilen, gösterebilen bir tek kişi bulamadık! 
Sayın Cumhurbaşkanım, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi, bir araya gelişiniz düşmanı delirtti dosta umut oldu! Bu birlikteliğinizi özelikle kültür ve sanat alanında bekleyen reformları gerçekleştirerek cumhuriyet tarihimizde bir ilki gerçekleştiriniz! Bu size inanınız ki çok yakışacaktır ve milletimiz, ümmetimiz ve dahi insanlık size minnettar olacaktır! 
Bu seçim bunun için çok iyi bir fırsattır, çünkü yeni meclisimiz artık her alanda yasal düzenlemelerin yapılacağı bir meclis olacaktır! 
Sizden istirhamımız milletvekili listelerinizde bu reformu gerçekleştirecek adaylara yer vermeniz, AK Parti ve MHP’de bunu başaracak isimler var! Bu insanlar aday adayı olup temayül yoklamasına giremezler! Bunlar ancak sizlerin lütfedip bizzat görevlendirmenizle şevk kazanacaklardır.