• Bist 100
  120151
 • Dolar
  6,0578
 • Euro
  6,5772
 • Altın
  307,8410
İstanbul
5 / 9
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Ak Parti listeleri ve BBP

Gün geldi ve artık  partilerin, ittifakların milletvekili aday listeleri belli oldu. 30 Mayıs’ta da listeler kesinleşecek. Bu sürede ufak da olsa değişiklikler olma ihtimali olabilir, lakin genel anlamda büyük bir değişiklik olma ihtimali yok. 

Geçen yazımda MHP’nin aday listesinde öz cümleyle, MHP’nin alt yapıya döndüğünü başta Ülkücü hareket açısından dolayısıyla da MHP açısından bir yenilenmeye sebep olacağını yazmıştım. Bir başka husus olarak Türk siyasetindeki kuşak değişiminin de kaçınılmaz olduğunu belirtmiştim . Yani altmış kuşağı yerini yetmiş seksen kuşağına, yetmiş seksen kuşağının da yerini doksanlar kuşağına bıraktığından bahsetmiştim. Bu durum sadece MHP için geçerli olmayıp tüm siyasi yapıların  kaçamayacağı bir gerçekti! 
Gelelim AK Parti listelerine! 
Öncelikle AK Parti listelerinden aday gösterilen BBP isimleri var. Özellikle listeler açıklandığında hemen bu yumuşak karından fırtınalar koparılmaya çalışıldı! Bu aslında beklenmedik bir gelişme de değildi! Bendeniz gerek Cumhur  ittifakının en yumuşak karnının burası olduğuna defalarca dikkat çekmeye çalışmıştım! Burada aşılamayacak olan, BBP idarecilerinin geçmişte ortaya koydukları duruş ve söylemleri! Özellikle de merhum Muhsin Yazıcıoğlu‘nun  şehadeti ve sonrasındaki duruş ve söylemleri! Alçak FETÖ terör örgütünün algı operasyonu ile merhumun şehadetinde ve sonrasında insafsızca, akıldan izandan uzak, acılı tabanı provake eden söylemlerde bulunuldu! Bu duruma vakti zamanında elimden geldiğince engel olmaya çalıştıkça olmadık hakaretlere maruz kaldım! İşte bugün tabanın provake edilmesi de bundan dolayıdır ve seçim sathı mahallinde de bu husus sürekli gündemde tutulacaktır! 
Bu, mevcut BBP idarecileri ve diğer siyasetçilere bir ders olmalı, siyasetin günlük, palyatif söylemlerle değil ilkelerle yapılabileceği unutulmamalıdır! 
Peki aday listeleri bize ne göstermekte?  
BBP’li isimler aday listelerinde, gerçekten ne kadar yer almışlar? 
İlk olarak şunu arz edeyim ki, BBP merhum Muhsin Başkanın adıyla müsemma bir partidir ve tahlil de bu açıdan yapılmalıdır. 
Mesela Prof. Dr. Naci Bostancı kimdir? 
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile mevcut BBP yönetiminden ve bizlerden de önce yol arkadaşlığı yapmış, dahası BBP’nin kuruluş aşamasında bizzat fikirleriyle katkıda bulunmuş bir akademisyen siyasetçi aynı zamanda da AK Parti'nin grup başkan vekili! 
Bir başka örnek Sayın Metin Gündoğdu... 
BBP’nin gençlik teşkilatı da dahil her kademesinde görev almış bir siyasetçi ve AK Parti milletvekili! Bu isimlere bir çok isim eklemek de mümkün. Burada aslolan şudur, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun fikirleri TBBM’de ne kadar ve nasıl temsil edilecek olması mı yoksa kimin ve kimlerin milletvekili olmasımıdır? 
Aslolan merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun duruşu ve fikirlerinin temsili ise Hamd  olsun ki, bu da AK Parti BBP ittifakıyla sağlanmıştır! 
AK Parti listesi, tıpkı milli mücadele ve sonrasındaki gibi tam bir “Diriliş” listesi olmuştur! 
Siyasetin olmazsa olmazı tecrübe ile dinamik genç kadrolar çok güzel harmanlanmış, bölgesel demografik yapı hassasiyetle gözetilmiş, buna en güzel örnek ise Mardin’den İzmir’e kaydırılan aday gösterilebilir! 
Ve en dikkat çekici husus da, kadın adaylar! 
Belki de Türk sağ siyasetinde ilk kez bu kadar fazla sayıda kadın aday gösterilmiş ve bu kadın adayların da çoğu seçilebilecek şekilde konumlandırılmış! 
Peki hiç mi eksik yön yok? 
Elbette var! 
Ne olaydı da, Cumhur İttifakı listelerinde, kültür sanat alanından da isimler olaydı! En azından sporculara tanınan kontenjan kadar! 
Çünkü bugün iyi ve kötü adına ne yaşıyorsak mensup olduğumuz medeniyet ve kültürle alakalıdır!     Bu sıkıntıların aşılmasında da olmazsa olmaz olan aidiyet ve mensubiyettir! 
Kaldı ki, kültür sanat alanındaki halimizin ne durumda olduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinde defalarca bir serzeniş olarak yerini bulmuştur! 
Gerçek şu ki, ülkemiz kültür sanat alanında esaslı bir reforma ihtiyaç duymaktadır. Asıl vazifesi yasama olacak olan bu mecliste, bu hassasiyet gözetilmeliydi. 
Niyet hayır akibet hayır! 
Bize düşen durmak bir yana, dünden daha hızlı ve tempolu bir şekilde devam etmektir!

Ahmet Yenilmez Diğer Yazıları

Pazar magazini!

16 Şubat 2020

Asıl virüs Korona değil!

13 Şubat 2020

Tükeniyoruz!

11 Şubat 2020

Ne derdiniz?

09 Şubat 2020

Bizi fırıldaklardan yapma Allah’ım!

06 Şubat 2020