• Bist 100
  98415.3
 • Dolar
  5,7971
 • Euro
  6,4953
 • Altın
  277,6320
İstanbul
15 / 22
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

1 Mayıs 1977'nin tüm şehitlerine rahmet

Ne zaman 1 Mayıs yaklaşsa ülke gündemi Taksim Meydanı tartışması ile dolar taşardı! Bir yanda Taksim Meydanı'nda gösteri izni verse bunu karizmasının çizilme sebebi gören devlet baba, diğer yanda da Taksim’de gösteri yapmakla bütün beceriksizliğini, asli kulvarda hiçliğini gizlemeyi başaracak olan sözde sol sendikalar! Ne oluyorsa aradaki samimi yüreklere oluyordu. 

Emek, alın teri, ekmek mücadelesi dışında her türlü ihanet odaklarını içinde barındıran sözde sol sendikal yapılanmanın, ihanet içeren sloganları arasında sesi çıkmak bir yana nefes bile alamayan yürekler! 
Bir yanda karizmayı çizdirmemeyi başaran devlet, diğer yanda da maksadı yakmak, yıkmak, her türlü ihaneti, kin ve nefreti kusmayı kendisine başarı olarak gören sözde sol sendikalar! Nihayetinde her iki taraf da, her 1 Mayıs’ta niyetlerine ulaşmış kendilerince de başarmış oluyordu! 
Lakin yaralı yürekler ne o meydandaydılar ne de ülke gündemindeydiler! 
Meselenin aslına bakarsanız meydanda ve gündemde olanlar da bir yerde suç ortağıydılar! 
Bir yanda asli vazifesi huzuru sağlamak, hukuku tahsis etmek, suçluyu yakalamak, hukuki çerçevede yargılamak, mağdurun hakkını korumak olan devlet vazifesini yapmamış, diğer yanda da işçinin alın terlerinden iç ettikleri aidatlarla sözde sol sendika ağaları kendilerine saraylar kurmuş! İşçi çocuğunu okula yollayamazken, çocuklarını kolejlere hatta yurt dışındaki kolejlere yollayan sözde sol sendika ağaları! 
Bütün bu, “geçinenlerin”, üzerinden geçindikleri şey: 
Sözde sol sendika ağalarının 1 Mayıs kutlamalarını Taksimde yapmaya çalışmaları, diğer yanda da devletin 1 Mayıs kutlamasını Taksim’de yaptırmama, karizmayı çizdirmeme yoluyla büyük başarı elde etme çalışmaları! 
Yıl 1 Mayıs 1977! 
Bendeniz ilkokul talebesiydim ve amcam oğlu Kamil Yenilmez ve dayım oğlu İdris Şen, İstanbul Haydarpaşa Lisesi talebeleriydi! Malum o yıllarda Haydarpaşa Lisesi talebesinin öncelikli  vazifesi okulunu bitirmekten önce  Marksist bir militan olmaktı! Nitekim onlar bu asli unsuru yerine getiremedikleri için okullarını yarıda bırakıp amcamın oğlu Kamil memleketi Ordu’ya dönmüş şimdilerde Ordu’nun hatırı sayılır bir inşaat ustası, dayı oğlum İstanbul’da kalmış şimdilerde çok iyi bir fırıncı ustası! Lakin her ikisi de asla Marksist olmayıp biri iyi bir Türk milliyetçisi diğeri ise çok iyi bir Milli Görüşçü! 
Bendeniz meşhur 1 Mayıs Taksim olaylarını yani 37 kişinin hayatını kaybettiği  şimdiye kadar bu 37 canı katleden katillerin bulunamadığı açılan davaların ise zaman aşımına uğrayıp kapandığı, şimdilerde ise üzerinden başta sözde sol sendikaların geçindiği o günü ben, bizzat Taksim’de yaşamış, canlarını memleketleri Ordu’ya kaçarak kurtarmış Kamil ve İdris ağabeylerimden dinlemiştim! 
Kendilerinden ne dinlediğimi bir tarafa bırakıyor, ikisinin de o tarihte Haydarpaşa Lisesi'nin orta kısım talebeleri olduğunu yazarak yetinmek istiyorum! 
Bundan 42 yıl önce 37 kişinin can verdiği meşhur 1 Mayıs 1977 Taksim mitingindekilerin çoğu,  bizimkiler gibi orta okul talebeleriydi!   
Bir başka ifadeyle de, ABD karşıtı olup ABD Blue Jean’i giyen, cebinde  Marlboro sigarası olup, akşamında da viskisini yudumlayan sözde sol sendika patronları tarafından zorla o meydana götürülen çocuklar! 
Herkes karizma çizdirmeme kavgası verirken, bu zamana kadar hiç kimse burada ölen 37 insanı düşünmedi! Bir sendika olarak bu insanların ölümüne sebebiyet verdim, bu 1 Mayıs’ta hiç kavga etmeden sadece bu meydanda can veren insanların aileleri bugün ne yaparlar, ne haldedirler, onları ziyaret edip hal hatır sorsam demesi gerekirken demiyorlar, bu yapıyla da asla demeyeceklerdir! 
Diğer taraftan da devlet, “Ben bu canlara kıyanları bulamadım ve bu davanın dosyası kapandı. Bu 1 Mayıs 1977’de can veren 37 kişinin aileleri ne yapar? Bu ailelerin hal hatırlarını sorayım” diyerek hareket etmeyi akıl etmedi! 
Emeği, alın teri ile helal ekmek mücadelesi verenlere saygılarımı sunuyorum! Bu kutsal mücadelede can verenler zaten şehittirler, şehitlerimize rahmet diliyorum!