Uzay kampındaki tek Türk

16 yaşındaki Selin Turhan, ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi'ne bu yıl kabul edilen tek Türk oldu. Bir dizi eğitimden geçen Turhan, NASA'da görev almak istiyor. 

SELİN GURURLANDIRDI

Tüm dünyadan öğrencilere astronotlar gibi bir eğitim alma ve bilim teknoloji temelli liderlik becerilerini geliştirme fırsatı sunan burs programı Honeywell Liderlik Akademisi, Amerika’nın Huntsville kentindeki ABD Uzay & Roket Merkezi’nde gerçekleştirildi. 35 ülkeden 325 öğrencinin katıldığı burs programındaki tek Türk ise Selin Turhan oldu.     

2 SENE BEKLEDİM 

Lise üçüncü sınıf öğrencisi Turhan, katıldığı programda aldığı eğitimler sonucunda kariyer hedefini belirlediğini, önce pilot olmak, ardından da NASA’da görev almak istediğini belirtti. Matematik ve fen bilimlerine olan ilgisi nedeniyle programın ilgisini çektiğini belirten Turhan, programa dahil olmak için 16 ila 18 yaş şartının olduğunu, bu nedenle başvuru yapmak için 2 sene beklediğini söyledi. Bekleme sürecinde umudunu hiç kaybetmediğini ifade eden Turhan, kabul mektubunu aldığında çok mutlu olduğunu söyledi.   

EĞİTİMLER ÇOK ŞEY KATTI 

Akademideki deneyimlerini de aktaran genç öğrenci, pilot olmak istediği için eğitimler sırasında en çok havacılıkla aktivitelerin ilgisini çektiğini ve bu eğitimlerin kendisine çok şey kattığını söyledi. Kamp ortamının çok farklı olduğunu belirten Turhan, ‘’Simülatörlere bindik, onları uçurmak, indirmek çok keyifliydi. İki ayrı gruba ayrılıp savaş pilotu olarak birbirimizle savaştık. Takım liderlerimiz eşliğinde tüm bütçeyi birlikte ayarladık, alacağımız uçakları, cephaneleri seçtik. Her şey mükemmeldi” dedi. 

ESKİ ASTRONOTLARLA BULUŞTULAR 

Katılımcılar teknoloji ve bilim odaklı atölyeler, dersler ve yenilikçi çalışmaların yapıldığı etkinlik kapsamında, ekipler oluşturarak kendi roket modellerinin tasarımı, inşasını gerçekleştirdiler. Astronot simülasyon eğitimlerine, kodlama programlarına, mekik misyonlarına, ay yürüyüşüne, bilimsel deneylere ve diğer faaliyetlere katılan gençler burada bilim insanları, mühendisler ve eski astronotlarla bir araya geldi.