0530 708 54 54
0530 708 54 54
23 Temmuz 2021 Cuma 22:18:00 - Güncelleme:24 Temmuz 2021 Cumartesi 17:36:00

Türkiye'nin mühendis kızları

Üniversitede burs, çeşitli fırsatlar ve eğitimlerle destek sunulan kızlar şimdi 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimanı gibi önemli projelerde yer alıyor.

Türkiye'nin Mühendis Kızları projesi, yurdun her yerinde tutkuyla mesleklerini yürüten gençlere yenilerini eklemeye devam ediyor.

EKONOMİK VE SOSYAL GÜÇ

Türkiye'nin Mühendis Kızları projesi kadınların mühendislik mesleğinde eşit koşullarda ve eşit sayıda yer almalarını sağlayarak ekonomik ve sosyal güçlenmeye katkıda bulunmayı amaçlıyor. 2015 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Limak Vakfı'nın ortaklığında başlayan proje hâlâ sürüyor.

TECRÜBELİ KIZLARDAN ÖNERİLER

Devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerindeki kız öğrencilere burs, çeşitli fırsatlar ve eğitimler sunuluyor. Mezunlar 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimanı gibi önemli projelerde yer alabiliyor. Projeden mezun olan kızlar, kendi yollarından geçmeyi düşünenlere önerilerde bulundu.

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Elif Hokka: "Mühendis kas gücünden ziyade beyin gücüne ihtiyaç duyar. Bu da demek oluyor ki mensubu olduğum mühendislik mesleğinin cinsiyeti yoktur."

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu Aylin Aslan: "Kadınlara mühendislik alanını seçmeyi elbette öneririm. Çünkü mühendisler, teorikteki bilgiyi pratiğe aktarabilen kişilerdir."

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu Kübra Mutlu: "Mühendislik bizlere iyi bir kariyer alanı sunuyor. Problem çözme ve analitik düşünmeyi hayatın her alanında kullanmak mümkün."