• BIST
  1540.21
 • Dolar
  7,4064
 • Euro
  9,0039
 • Altın
  441,8890
0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Haziran 2019 Pazartesi 18:45:00 - Güncelleme:24 Haziran 2019 Pazartesi 18:49:00

TÜBİTAK: Ordu'yu diğer illerden farklı kılmak istiyoruz

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ordu'da bölgenin endemik bitkileriyle ilaç üretimini, bal, fındık ve orman ürünlerini kıymetlendirerek şehri farklı kılmak istediklerini belirtti.

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Mandal, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'i makamında ziyaret etti. 

Ziyarette konuşma yapan Mandal, Ordu’nun sahip olduğu doğal potansiyeli katma değeri yüksek ürünlerle yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özellikle tarım ve gıda teknolojilerindeki gelişmelerin alışılagelmişten çok hızlı seyrettiğini vurgulayan Mandal, "Buradaki doğal ürünleri nasıl zenginleştirebiliri, bölgenin endemik bitkileriyle ilaç üretimi, yine bal, fındık ve orman ürünlerini kıymetlendirerek Ordu'yu diğer illerden farklı kılmak istiyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı'mız ve konunun diğer paydaşlarıyla bir araya gelerek TÜBİTAK olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız." diye konuştu.

Güler de Prof. Dr. Hasan Mandal'ın Ordu ziyaretinin önem taşıdığını, onun dünya çapında bilim adamı olduğunu kaydetti.

Mandal'ın yaptığı çalışmalarla rol model olduğunu aktaran Güler, "Büyükşehir olarak kendisinden sonuna kadar istifade etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından Güler ve Mandal'ın katılımıyla belediye meclis salonunda toplantı gerçekleştirildi. 

Kamu ve özel sektör temsilcilerinin yer aldığı toplantıda çeşitli projelerin tanıtımı yapıldı. 

Toplantıda Ordu'da özel ve kamu kurumlarının bilimsel projelerine TÜBİTAK tarafından Ar-Ge ve Ür-Ge desteği verilmesi kararı alındı.

AA