0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Ekim 2021 Pazar 17:30:00 - Güncelleme:31 Ekim 2021 Pazar 17:30:00

Köylü kadınların ihracat başarısı

Konya'nın Emirgazi ilçesi Öbektaş Mahallesi'nde yaşayan kadınların hayatı, Öbektaş'a muhtar seçilen Özlem Çelik'in çabalarıyla değişti. Yöredeki köylerden 42 kadınla yola çıkıp kooperatif kuran Çelik, dokuma atölyesi kurdu.

Konya'nın Emirgazi ilçesi Öbektaş Mahallesi'nde yaşayan kadınların hayatı, Öbektaş'a muhtar seçilen Özlem Çelik'in çabalarıyla değişti. Yöredeki köylerden 42 kadınla yola çıkıp kooperatif kuran Çelik, dokuma atölyesi kurdu. Dokunan halı ve kilimleri ABD'ye ihraç etmeye başlayan kooperatif sayesinde yöre kadınları, para kazanmaya başladı.

Halı ve kilimlerin istenen model ve ölçülerle doğal yünden dokunduğunu, aracı firmalarla ABD'ye gönderildiğini anlatan Çelik, şöyle konuştu: "Halı ve kilimlerin ipliğini buradaki küçükbaşların yünlerinden elde ediyoruz. Çevredeki bitki köklerinden elde edilen boyalarla renklendirdiğimiz ipler, burada mamul maddeye dönüşüyor. Yaklaşık 6 metrekarelik halı 15 günde dokunuyor. Önceden metrekaresi cüzi fiyatlara yapılıyordu. Kooperatifle bunu ihracata açmak suretiyle katma değere dönüştü. Kooperatifimizin hedefi kendi başına ihracatı yapabilmek. Emeklerini hakkıyla değerlendirmek için kooperatif üzerinden satış yapmak istiyoruz. Talep çok fazla. Dört mahallenin kadınları boş durmuyor, yaz kış tezgahın başındalar."

Emirgazi Belediye Başkanı Nurişen Koçak da kadın girişimini desteklediklerini söyledi. Emektar kadınların ilçede başlattığı çalışmayı önemsediklerini, bu kapsamda kooperatifin kurulmasına ellerinden gelen desteği verdiklerini dile getiren Koçak, "Ekonomiye katkı sağlayan bu faaliyetin başarılarla büyümesini temenni ediyoruz." dedi.

Etiketler : KONYA Nurişen Koçak Emirgazi ilçesi Öbektaş Mahallesi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX