• BIST
  1123.25
 • Dolar
  7,8366
 • Euro
  9,2063
 • Altın
  477,4300
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
12 Aralık 2019 Perşembe 22:46:00 - Güncelleme:12 Aralık 2019 Perşembe 22:47:00

Küçükçekmece Belediyesi'nin SMS sistemi hacklendi! Kurumun siber saldırıya maruz kaldığı öğrenildi

İstanbul'un Küçükçekmece Belediyesi'nden vatandaşın cep telefonuna gece saatlerinde gönderilen İngilizce argo mesaj şaşkınlık yarattı. Yerel seçimlerde CHP yönetimine geçen Küçükçekmece Belediyesi'nde yaşanan bu skandal olayın ardından gelen açıklamaya göre; "Kurumumuzun dışarıdan aldığı SMS hizmeti kapsamında yaşanan bir olumsuzluk olmuştur" ifadesi yer aldı.

Küçükçekmece Belediyesi'nin vatandaşa göndermiş olduğu İngilizce argo SMS mesaj sosyal medyada alay konusu oldu. Vatandaşlar gelen İngilizce mesaja anlam veremezken, belediyeden "Kurumumuzun dışarıdan aldığı SMS hizmeti kapsamında yaşanan bir olumsuzluk olmuştur" şeklinde açıklama yapıldı.

Küçükçekmece Belediyesi'nden gece saatlerinde binlerce vatandaşa İngilizce argo içerikli SMS gönderildi. Mesaja anlam veremeyen bir çok vatandaştan ise internetten yazılan mesajın anlamını araştırırken, mesajın sonunda 'hacklendiniz' ifadesinin yer alması ise bazı vatandaşları tedirgin etti. Belediyenin SMS hizmeti aldığı kurumun siber saldırıya maruz kaldığı öğrenildi.

KİMİ İNTERNETTE ÇEVİRDİ, KİMİ AMAERİKADAKİ KIZINA GÖNDERDİ

Mesaja anlam vermediklerini ve şaşırdıklarını söyleyen vatandaşlardan  Ahmet Altuntaş isimli bir esnaf , "Böyle bir mesaj geldi. Küfürlü argo. Şaşkınlık içinde baktık okuduk. Anlam veremedim ama hacklendiği durumu var. Belediyenin art niyetli olduğunu düşünmüyorum ama bir anlam veremedim. Araştırsınlar. Ne kadar hacklense de küfürlü bir mesajın belediyeden geliyorsa araştırmalarını isterdim" diye konuştu.

7 KATMANLI GÜVENLİK SİSTEMİ VARMIŞ

 

Küçükçekmece Belediyesi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Sonunda hacklendiniz ifadesi bulunan SMS ile ilgili Küçükçekmece Belediyesi yaptığı açıklamada ," 12/12/2019 05.41'de gerçekleşen SMS bildiriminde, kurumumuzun dışarıdan aldığı SMS hizmeti kapsamında yaşanan bir olumsuzluk olmuştur. Belediyemizin mevcut veri altyapısı yedi katmanlı bir güvenlik sistemi ile korunmaktatır. Ayrıca, uluslararası İSO27001 bilgi güvenliği standartlarının tüm koşullarını sağladığı bağımsız denetim kuruluşlarınca belgelendirilmiştir. Kurumumuz bilişim altyapısı ile korunan hiçbir kişisel veride kayıp veya sızıntı olmadığını tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz" dedi.

 

DHA