• BIST
  1378.37
 • Dolar
  8,1269
 • Euro
  9,7356
 • Altın
  455,4430
0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Kasım 2020 Cuma 13:05:00 - Güncelleme:28 Kasım 2020 Cumartesi 17:21:00

Can dost timi

Mersin Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği'nde görevli 3 polis, artık hayvanların bir numaralı koruyucusu oldu. Ekip, işkence, eziyet, kötü muamelenin önüne geçmenin yanı sıra hastalanan, kazada yaralanan her hayvanın da imdadına koşuyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hayvan haklarının korunması için emniyet ve jandarma bünyesinde kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 4 aydır görevde. Ankara’da aldıkları eğitimin ardından 81 ilde temmuz ayı ortalarında göreve başlayan 260 polisten 3’ü de Mersin’de hayvanların hakları için mücadele ediyor.

BU BİRİME GÖNÜLLÜ GEÇTİLER

Mersin Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 20 Temmuz’da kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliğine gönüllü olarak geçen polisler Murat Emre Doğan, Tuncel Ağba ve Hakan Yavuz, hayvanlarla ilgili her türlü olaya anında müdahale ediyor. Zor durumda olan hayvanların yardımına koşuyor, aç kalan sokak hayvanlarını elleriyle besliyor.

SOKAKLARI KARIŞ KARIŞ GEZİYORLAR

Mersin’i karış karış gezen hayvan dostu 3 polis memuru, hayvan ihlalleri, hayvanlara yapılan eziyetler, işkenceler ve kötü davranışları engellemek için mücadele ediyor. Bugüne kadar birçok hayvana dokunan ekip, dere kenarında biri ölmek üzere olan 3 ata, araca bağlanmış halde sürüklenen gebe bir eşeğe, açlıktan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesine düşen bir baykuşa müdahale ederek yeniden yaşama bağlanmalarını sağladı. Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması üzerinden ihbarlar aldıklarını söyleyen polis memuru Murat Emre Doğan, “Vatandaşlarımız HAYDİ uygulamasını indirdikten sonra video veya fotoğrafla ihbarlarda bulunabiliyorlar. İhbarlar kayıtlı kaldığı için fotoğraflı veya videolu ihbarlara müdahale etmemiz daha etkin oluyor” dedi. Birimlerinin bir de maskotu olduğunu belirten polisler, bir hafta önce sokağa atılmış vaziyette buldukları minik tavşanın da artık ailelerinin bir bireyi olduğunu vurguladı.