• BIST
  1408.81
 • Dolar
  8,4020
 • Euro
  9,9771
 • Altın
  489,0820
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Temmuz 2021 Perşembe 19:22:00 - Güncelleme:22 Temmuz 2021 Perşembe 19:22:00

Artvin'de sel: Ekiplerin tahliye çalışmaları sürüyor

Artvin'de etkili olan şiddetli yağış sele dönüştü. Yollar göle döndü, evleri ve iş yerlerini su bastı. Ekiplerin tahliye çalışmaları sürerken, mahsur kalanlar botlar ve iş makineleriyle kurtarıldı.

Artvin'de etkili olan şiddetli yağış sele neden oldu.

Sağanak Arhavi Deresi'ni taşırdı. Sel nedeniyle Arhavi Meslek Yüksekokulu'nun yolunda kopmalar oldu. Suya kapılan iş makineleri metrelerce sürüklendi. Ev, iş yerleri ve araçlar su altında kaldı.

Bakan Koca: Göçük altında kalan bir kişinin hastaneye nakli yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan Artvin'in Arhavi ilçesinde meydana gelen selin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Koca açıklamasında şunları aktardı:

"Artvin Arhavi'de, yoğun yağmur kaynaklı selin yol açtığı afette yedi adet 112 ambulans, 1 UMKE timi görevlendirildi. Göçük altında kalan 1 kişinin hastaneye nakli yapıldı. Durumu iyi. Arhavi Devlet Hastanesi hasta kabulüne tekrar başladı. Geçmiş olsun Artvin, sağlığın için varız."

AFAD'DAN AÇIKLAMA: 15 VATANDAŞIMIZ GÜVENLİ ALANA ALINDI

AFAD yazılı açıklamasında, Arhavi ilçesinde mahsur kalan 6 kişi ile Murgul ilçesinde mahsur kalan 9 kişinin güvenli alanlara alındığını açıkladı.

Ayrıca Arhavi ilçesinden yaklaşık 200 kişinin tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirildiğini aktardı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"AFAD, AKUT, Emniyet, Özel İdare, Karayolları, DSİ ve jandarma ekipleri, olay bölgesine koordineli şekilde sevk edilmiştir. Artvin ili Arhavi ilçesine Rize, Ardahan ve Erzurum illerinden ihtiyaçlar doğrultusunda personel ve iş makinesi görevlendirmesi yapılmıştır. Bölgeye, Türk Kızılay tarafından 1 adet ikram aracı ve Sağlık Bakanlığı tarafından 8 araç ile 24 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca haberleşme altyapısını desteklemek amacıyla bölgeye mobil baz istasyonu sevk edilmiştir. Rize'nin Fındıklı İlçesinde bulunan Arılı ve Çağlayan derelerinin taştığı ve dere güzergahı üzerinde birçok noktada mahsur kalmaların meydana geldiği, Ardeşen Tunca beldesi güzergahında ise dere taşkınlarının gerçekleştiği ve buna bağlı mahsur kalmaların oluştuğu ihbarları alınmıştır."

Hopa ilçesine 83 kg, Arhavi ilçesine 74 kg, Fındıklı ilçesine 79,6 kg, Çamlıhemşin ilçesine 79,6 kg, ve Ardeşen Yeşiltepe'te 64 kg yağış düştüğü bilgisi de paylaşıldı.

DERENİN TAŞMASI SONUCU BİRİKEN SUYUN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ TAHLİYE EDİLDİ

İlçe merkezinden geçen derenin taşması sonucu Boğaziçi Mahallesi'ndeki binaların tamamına yakınının zemin ve giriş katlarının yanı sıra cadde ve sokaklar da su altında kaldı.

DSİ, Karayolları ve belediyelerin yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşların ekip ve iş makinelerinin yardımıyla binalar ve sokaklarda biriken suyu tahliye çalışmaları devam ediyor.

Çevre illerden de getirtilen vidanjörler yardımıyla suyun önemli bölümü tahliye edildi. Suyun tahliye edildiği bölgedeki vatandaşlar ev ve iş yerlerinde temizlik çalışmasına başladı.