0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Ağustos 2022 Pazar 15:30:00 - Güncelleme:21 Ağustos 2022 Pazar 15:30:00

Altın halhallı bülbül dost

İstanbul Fatih'te kuyumculuk yapan Mahmut Cemaleddin Seyyit'in Hatay'dan getirip "Ökkeş" adını verdiği ve ayağına altın halhal taktığı Arap bülbülü dükkanının maskotu oldu.

Sahibinin omzunda gezen, zamanla hem müşterilerin hem de bölge esnafının ilgi odağı olan bülbül, kafesinden çıktığında kuyumcu dükkanındaki altın takılarla oynuyor.

"Ökkeş" ile kurduğu dostluğu anlatan kuyumcu Mahmut Cemaleddin Seyyit, Arap bülbülü cinsi kuşların Antakya'da birçok evde bulunduğunu söyledi. Sıcak iklimlerde yaşayan kuşu İstanbul'a getirdiği ilk zamanlarda havaya alışması için sıklıkla dışarı saldığını anlatan Seyyit, aradan geçen sürede kuş ile aralarında bir bağ oluştuğunu dile getirdi. Marul ve salatalığı çok seven kuşuna özel yemekler hazırladığını belirten Seyyit, çok sevmesine rağmen saldırganlaştığı için et vermeyi fazla tercih etmediğini dile getirdi. Müşterilerin "Ökkeş"e ilgi duyduğunu aktaran Seyyit, "Ökkeş'in çok fanları var. Buraya gelip de 'Ökkeş nerede?' diyenler... Tabii genelde içeride oluyor, müşterinin önüne çok çıkarmıyorum. Uçtuğu zamanlara denk gelen, ona şahit olan müşterilerimiz var. Gelip onu soruyorlar. 'Ökkeş nerede, hani bir şey var mı yok mu, gitti mi geldi mi?' gibi, onu böyle gün aşırı görmeye gelen müşterilerimiz var." diye konuştu. İkiz çocuklarının da kuşu çok sevdiğini belirten Seyyit, ilk sahiplendiğinde çocuklarının, "Ökkeş"e olan sevgisini kıskandığını ancak zamanla alıştıklarını söyledi.

Bülbülünü kaybetme korkusu yaşadığı için dışarıda tek bırakmamaya özen gösterdiğini anlatan Seyyit, kuşun da kendini koruma içgüdüsüyle dükkandan çok uzaklaşmadığını ve kısa süreli uçmasının ardından kapıyı açık gördüğünde hemen içeri girdiğini dile getirdi. Dükkandan dışarı çıktığı zaman kuşun peşinden gittiğini belirten Seyyit, "Bazen ağaçlara gidiyor. İster istemez tedirgin oluyorum. Yani buradaki ağaçlarda kargalar, martılar var. Onları gördüğü zaman çok korkuyor. Birkaç tane de kedi var. Onu hisseden kediler var, geliyorlar. Hatta bir keresinde kedinin ağzından da almışlığım vardır. Yani koşarak, yiyordu az daha. Kendim kolluyorum onu." ifadelerini kullandı.

"Ökkeş"in çok hissiyatlı bir kuş olduğunu aktaran Seyyit, şunları kaydetti: "İş yerine geldiğimde kapının açıldığını gördükten sonra acayip derecede sevinç gösterisi ve ötme, coşma... Bundan çok mutlu oluyorum. Akşam da belirli saatlerde gittiğimiz için evimize, o saatlere yakın, 15 dakika öncesinde inanılmaz derecede ötüyor, bağırıyor. Yani 'Hani beni bırakıp gidiyorsun, neredesin?' bunu resmen hissediyorum." Seyyit, bülbülün ayağına taktığı halhalla ilgili "Bir tarafında ismi, diğer tarafında 'Canım' diye bir mesaj yazıyor. 'Canım Ökkeş' diye altın halhalı var. Kuyumcunun da kuşu öyle olur herhalde." dedi.

Ökkeş'in çevredeki esnafla ilişkilerinden bahseden Seyyit, "Yandaki esnafımı tanıyor. Diğer tarafta çiçekçi var, oraya gider geri gelir. Yani buradaki herkes tanıyor onu. Sevenleri çok, müşteri olsun esnaf olsun, çok gideni geleni, soranı var. Gün geçtikçe de çoğalıyor. Çünkü değişik bir kuş türü, burada yok. Gören şaşırıyor, ilgisini çekiyor. Dışarıda uçup sürekli üzerime geliyor konuyor. Sizin üzerinize de gelir yani böyle kaçmaz insanlardan." diye konuştu.

Bazı müşterilerin Ökkeş'i sevimli ve güzel bulmadığını aktaran Seyyit, "Çirkin olduğunu söylüyorlar. Tabii ben ilk önceleri bozuluyordum çirkin değil diye. Daha sonra alıştım. Benim için dünyanın en güzel kuşu." dedi.

Fatih'te kuruyemiş dükkanı işleten Nurettin Bunsuz, 1966'dan beri burada esnaflık yaptığını, yaklaşık 20 yıldır da kuyumcu Seyyit ile komşulukları olduğunu söyledi. Ökkeş"i de 2 yıldır tanıdığını dile getiren Bunsuz, şu ifadeleri kullandı:

"Cemal Bey, Ökkeş'i yavruyken alıştırdı. Bir orada, bir burada, daimi misafirimiz. Bazen de arsızlık yapıyor, para çalıyor ama şu ara çalmıyor. Çünkü kedi var, kediden dolayı gelemiyor. Ara sıra sabahları Ökkeş'i salıyor. Müşterilere konuyor. Burada bir güzellik oluyor sabahları. Müşteriler çok ilgi gösteriyor ve çok seviyor Ökkeş'i de. Diyorlar ki 'Cemal Bey, nasıl eğittiniz bunu?' O da 'Sevgiyle eğittim.' diyor. En çok sahibiyle diyaloğu iyi ama tabii bizim de her sabah müşterimiz."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes