0530 708 54 54
0530 708 54 54
02 Temmuz 2021 Cuma 14:12:00 - Güncelleme:02 Temmuz 2021 Cuma 14:17:00

Silahlı İnsansız Kara Aracı (İKA) seri üretimine başlanıyor

İnsansız kara aracı (İKA) HANÇER seri üretime geçiyor. 4 firma tarafından üretilen ve testleri tamamlanan HANÇER'in prototipi ilk kez görüntülendi.

4 firma tarafından üretilen ve testleri tamamlanan insansız kara aracı (İKA) HANÇER seri üretime geçerek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

TRT Haber'de yer alan habere göre paletli İKA HANÇER, üzerinde ASELSAN üretimi SARP silah kulesi taşıyor. Makinalı Tüfek ve Bomba Atar entegre edilebiliyor.

HANÇER dik ve engebeli ve tehlikeli arazilerde operasyon yapma şansı sunuyor. Araç sistemleri ile uzaktan kontol edebiliyor.

HANÇER Proje Sorumlusu Egemen Uğur, detayları şöyle anlattı:

"Hareketli palet sistemi ile engebeli arazide aktif rol alıyor HANÇER. Yüzde 60 dik engel, yüzde 30 yan engel, 60 santimetre henden geçme gibi avantajlar sağlıyor. Dünyadaki rakiplerinden farkları bunlar. İstenildiği zaman bomba atar. 1,5 kilometreye kadar uzaktan kontrol özelliği mevcut. Üzerinde 2 adet elektrik motoru var. 4 saat aktif sürekli sürüşte görev yapabiliyor. 6 saate kadar operasyon süresi artırılabiliyor. 3 saat şarj süresi gerekiyor"

SAHADA NE AMAÇLA KULLANILACAK?

"Tehlikeli opersayonlarda, güvenlik güçlerinden önce keşif gözlem yöntemi kullanılarak karşı bastırma ateşiyle bölgeyi güvenli alana çevirmede kullanılabilir. Meskun mahal operasyonlarda kullanılabilir. Askerden önce üzerinde silah olan bir robot"

Tehlikeli bölgelerde keşif gözlem yapabilme özelliği bulunan HANÇER güvenlik için büyük önem taşıyor.

ORTA DOĞU'DAN TALEP VAR

Büyük mağaralardaki operasyonlar kullanılabilecek HANÇER'e Orta Doğu bölgesinden talep var.

35 kişilik bir kadro tarafından üretilen HANÇER, envantere girdiğinde güvelik güçlerinin en büyük destekçisi olacak.

HANÇER'in atışlı testleri devam ediyor.

Etiketler : HANÇER Orta Doğu bölgesin İKA
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX