• Bist 100
  95.182
 • Dolar
  5,8055
 • Euro
  6,6226
 • Altın
  265,0595
İstanbul
22 / 31
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Eylül 2018 10:06 | Perşembe

Türkiye'nin ayağını yerden kesen festival TEKNOFEST'te dev gösteri: Kenan Sofuoğlu, F-16'ya karşı yarıştı

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest İstanbul, "Milli teknoloji hamlesi" hedefleri doğrultusunda bugün İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Yeni Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST, 23 Eylül'e kadar sürecek.

TürkMedya'nın medya sponsorluğunu üstlendiği Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest İstanbul; Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yanı sıra havacılık gösterileri, seminerler, uluslararası girişim zirvesi ve aktiviteleri ziyaretçilerine sunuyor.

TEKNOFEST'te dev yarış! Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

İstanbul'da düzenlenen TEKNOFEST kapsamında dünyada bir ilke imza atıldı ve F-16'ya karşı motosiklet, F1 aracı ve iş jeti yarıştı.

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun kullandığı Kawasaki H2R model motosiklet, Formula 1 aracı, spor araçlar, Solotürk F-16 uçağı ile yarıştı. Kazanan Kenan Sofuoğlu oldu.

Festivalin en önemli bölümünü ise 12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları oluşturacak. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme ve ekipman desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmeleri desteklenecek.

Festival, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinde önemli rol oynayan kuruluşların destekleriyle düzenleniyor. Teknofest İstanbul'un teknoloji yarışmaları Aselsan, Baykar, İGA, İsbak, Roketsan, TAI, Türk Hava Yolları (THY), TÜBİTAK ve TÜRKSAT başta olmak üzere pek çok önemli kurumun desteğiyle düzenlenecek.

Festivalin diğer paydaşları arasında Anadolu Ajansı, Boğaziçi Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, TRT ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu festival ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefleniyor.

T3 Vakfı ve İstanbul  Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST, kapılarını açıyor. Alana girişler için  kontrol noktaları oluşturulurken, misafirlerin ihtiyaçları için çok sayıda sosyal  donatı alanı inşa edildi.

Teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin  üzerinde yarışmacı katılıyor. İEET, 3 gün sürecek TEKNOFEST'e ulaşım için 16  merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul  Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST, kapılarını açıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda bugün başlayacak festival için  hazırlıklar tamamlandı.

Hava kontrol kulesi önüne kurulan ana sahnede festivalin son gününe  kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların  stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunulacak.

Alana girişler için kontrol noktaları oluşturulurken, misafirlerin  ihtiyaçları için çok sayıda sosyal donatı alanı inşa edildi.

12 kategoride teknoloji yarışları

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Aselsan,  Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, TÜBİTAK ve Türksat'ın paydaşlığında  gerçekleştirilecek.

Aselsan, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı, İnsansız Sualtı Sistemleri  ve Robotik Fetih 1453 Yarışmaları'nın, Baykar Savaşan İHA, Sürü İHA, Baykar ve  TAİ Yapay Zeka yarışmalarının, İGA Model Uçak, İSBAK Robotaksi ve İnsanlık  Yararına Teknoloji Yarışması'nın, Roketsan Roket, TÜBİTAK İHA ve Türksat Model  Uydu yarışmasının paydaşlığını üstleniyor.

12 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarıyla gençlerin  kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmeleri hedefleniyor. Teknoloji  yarışmalarına toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacı katılıyor.

Festival kapsamında Solo Türk ve Türk Yıldızları'yla Türk ve yabancı  gösteri grupları festival süresince havacılık gösterileri sunacak. Ayrıca farklı  büyüklüklere ve görevlere sahip çok sayıda özel uçak festival alanında  sergilenecek. Festival alanında, belirli sayıda ziyaretçinin deneyimleyebileceği  rüzgar tüneli ve planetaryum yer alacak.

Özellikle çocuk ziyaretçilere yönelik, 3D yazıcılar içeren teknoloji  atölyeleri ve eğitici atölyeler düzenlenecek. Ayrıca festivalde ziyaretçiler için  her akşam farklı bir konser verilecek.

Milli teknolojiler, sanal gerçeklik uygulamasıyla görülebilecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi de bir süredir üzerinde çalıştığı  sanal gerçeklik uygulamasını festival ziyaretçilerinin kullanımına sunacak.  Uygulamayla şirketin ürettiği ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü uçak ve  helikopterler birebir ölçülerinde yakından görülebilecek.

Gözlüğü takanlar, kendilerini içinde insansız hava aracı ANKA, Milli  Muharip Uçak, T625 helikopteri, Göktürk-2 uydusu, jet eğitim ve yakın destek  uçağı Hürjet, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş ve Atak helikopterinin yer  aldığı bir "sanal hangar"da bulacak.

Ziyaretçiler ellerindeki kontrol cihazını kullanarak hangar içinde,  ürünler arasında ve etrafında dolaşabilecek, yakın mesafelerden ürünleri  görebilecek.

Türkiye'nin ilk kapsamlı robot simülasyonu yarışması

Simülasyon yarışmaları yapay zeka araştırmaları için oldukça yoğun  kullanılıyor. Bunların en çok bilinenlerini DARPA'nın düzenlediği DARPA Robotics  Challenge (DRC) ve NASA'nın düzenlediği Space Robotics Challenge oluşturuyor.

İki yarışmada da kullanılan açık kaynak simülasyon ortamı (Gazebo  robotik simülatörü) TEKNOFEST'te de olacak. Bu yarışmalarda tek robot için  geliştirilen beceriler test edilirken, TEKNOFEST'teki kullanım bir ilk olarak  kayda geçecek. Yarışma aynı zamanda Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı robot  simülasyonu yarışması olarak da dikkati çekiyor.

Festival alanına ulaşım ücretsiz

Dört gün sürecek TEKNOFEST'e ulaşım için yeni otobüs hatları  belirlendi.  İETT katılımcıların, festivale rahat ve hızlı gidebilmesi için 16  merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı.  Sabah 09.00 ile akşam 19.00  saatleri arasında düzenlenen seferlerin yolcu yoğunluğuna göre ayarlaması  yapılacak.

Yeni havalimanına Taksim Gümüşsuyu, Mecidiyeköy E-5 yanı, Kadıköy,  Beşiktaş, Üsküdar İskele, Ümraniye Tepeüstü, Yenibosna aktarma istasyonu, Eminönü  sahil, Hadımköy son durak, Eyüpsultan Feshane, İSPARK otoparkı, Maltepe metro  istasyonu, Kartal E-5, Büyükçekmece Tüyap Merkezi, Küçükçekmece Stad yanı,  Sarıyer son durak ve Seyrantepe Metro istasyonu İETT peron ve duraklarında  otobüsler kaldırılacak.

 • MAGAZİN
 • SPOR
 • YAŞAM
 • SANAT