• BIST
  1335.52
 • Dolar
  7,8939
 • Euro
  9,4042
 • Altın
  460,0210
0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Kasım 2017 Perşembe 14:28:00 - Güncelleme:09 Kasım 2017 Perşembe 14:29:00

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: Yeni Kulüpler Yasası'nı 2018'de meclise getireceğiz

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda soruları yanıtlarken "Spor Kulüpleri Yasası'na son şeklini vermek üzereyiz. Bunu 2018 yılında meclise getireceğiz" ifadesini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının bütçeleri üzerindeki görüşmelerin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Bak, Spor Kulüpleri Yasası'nın gündemlerinde yer aldığını, konuyla ilgili olarak Kulüpler Birliği ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Spor Kulüpleri Yasası'na son şeklini vermek üzereyiz. Bunu 2018 yılında meclise getireceğiz. Pek çok konuyu içerir şekilde meclisin gündemine getirerek, milletin takdirine, sizlerin onayına sunacağız. Bunu yaparken de paydaşlarla istişare ve değerlendirme yapıyoruz" dedi. TBMM'deki dopingi araştırma komisyonu başkanlığını yaptığını anımsatan Bak, komisyon raporundaki önerileri hayata geçirmek için sabırsızlandığını, dopingle ilgili yasanın hazırlıklarının devam ettiğini söyledi.

Osman Aşkın Bak, "Sporculara ceza veriliyor ama sporcuya etki edenlere ceza verilmiyor. Bunu önlemek için neler çalışıyoruz. Dopingle ilgili olarak pek çok federasyon ve bakanlık yetkililerine, sporculara eğitimler veriliyor. Bağımsız bir dopingle mücadele komisyonu var. Onlar numuneleri alıyor, değerlendiriyor. Hacettepe Üniversitesindeki doping laboratuvarına destek veriyoruz" diye konuştu.

Bak, "Spor kulüplerindeki yabancı oyuncu sayısının sınırlandırılması gerektiğini inanıyorum. Şu andaki durum arzu etmediğimiz durum ve milli takımın başarılarına da yansıyor. Eğer üretim yapmazsak, altyapıdan oyuncu yetiştirmezsek bu yapıyla sürdürülmesi mümkün değil. Hedefimiz altyapıya ciddi yatırımlar ve destekler vererek yerli futbolcu yetiştirmek" ifadelerini kullandı.