• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
09 Ocak 2018 Salı 09:35:00 - Güncelleme:09 Ocak 2018 Salı 09:36:00

Cüneyt Çakır: Hiç şike teklifi almadım

FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır, TRT SPOR'da yayınlanan "Basın Tribünü" programında soruları yanıtladı.

FIFA kokartlı Türk hakem Cüneyt Çakır, TRT SPOR'da yayınlanan "Basın Tribünü" programında soruları yanıtladı.

Çakır, kendisine yönelik olarak "Türkiye'de farklı maç yönetiyor, Avrupa'da farklı yönetiyor" şeklindeki bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Benim için ikisinin de farkı yok. Türk futbolu çok gelişti. Ben hiç bir zaman Türk hakemi, Türk ya da Avrupa futbolu diye bir ayrım yapmadım. Takımlarımız, milli takımımız ne kadar iyi olursa Türk hakemleri de o kadar iyi oluyor, Avrupa'daki saygınlığımız o oranda artıyor. Buradaki maçlarım hep izleniyor. Hem UEFA hem de FIFA tarafından izleniyor. Bütün maçlarımı izliyorlar. Hatta antrenmanlarımı bile takıp ediyorlar. Böyle bir durumda farklı bir maç yönetme şansınız yok. Yoksa sizi kimse ne Dünya Kupası maçlarına ne de Şampiyonlar Ligi maçlarında görevlendirmez. Bence insanlarımız Avrupa'daki maçlarımda hata yapmasın diye bakıyorlar. Türk hakemler hata yapmasın diye bakıyorlar. Hata yaptığımız zaman da onu görmek istemiyorlar..Ama Türkiye de taraftarlık daha ağır bastığı için taraftar gözüyle bakıyorlar ve farklı yorumluyorlar diye düşünüyorum."

"Hiç şike teklifi almadım"

Cüneyt Çakır, bir soru üzerine de hakemlik kariyeri bonunca hiç şike teklifi almadığını söyledi.

Video hakemlik sisteminin sadece hakemler için gelen bir sistem olmadığını, futbolu korumak ve adaleti sağlamak için geldiğini belirten Çakır, bu sistemin amacının sadece skandal hataların önüne geçmek olduğunu kaydetti.

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

"VAR" sistemi, insanların yüzde 50'sinin penaltı, yüzde 50'sinin penaltı yok, dediği durumlar için değil, insanların yüzde 100'ünün penaltı dediği ancak hakemin gözden kaçırdığı durumlarda işe yarayacak. En az müdahaleyi öngörecek. VAR sisteminin tek hedefi en az müdahale ile en fazla yarar sağlamak. Amaç skandal hataları engellemek."