0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
29 Nisan 2020 Çarşamba 09:29:00 - Güncelleme:29 Nisan 2020 Çarşamba 09:29:00

Bakan Kasapoğlu, gündemi değerlendirdi

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, koronavirüs süreciyle ilgili, "Altyapı açısından, mücadeledeki yöntemlerle ve başarı açısından baktığımızda ülkemizin önde olduğunu, başarılı süreç yönetimini gösterdiğini hep birlikte yaşıyoruz." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde diğer ülkelere kıyasla daha başarılı olduğunu söyledi.

Kasapoğlu, Akit TV'de katıldığı programda, dünyanın Kovid-19 ile farklı bir sorunla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Sürekli rakamlarla gelişmiş olduğu ortaya konulan ülkelere baktığımızda bu mücadeleden ciddi yara aldıklarını görüyoruz; ABD olsun, Avrupa olsun... Diğer ülkelerle kıyaslandığında ülke olarak az kaybımız var. Altyapı açısından, mücadeledeki yöntemlerle ve başarı açısından baktığımızda ülkemizin çok çok önde olduğunu, başarılı süreç yönetimini gösterdiğini hep birlikte yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi tünelin ucundaki ışık görüldü" diyen Kasapoğlu, "Halkımızın tedbirlere saygısıyla, duasıyla inşallah az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz. Ülkemizin son 18 yılda ortaya koyduğu vizyon, Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve engin vizyonu sayesinde; sağlık altyapısına yönelik devasa yatırımlar, insan kaynaklarına yatırımlar; 2018'de geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; kurumların, bakanlıkların eşgüdümü, her birinin ortaya koyduğu sonuç Türkiye açısından başarılı." diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığının Kovid-19 sürecindeki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık 700 bin kapasiteli yurtlarımız var. Yurtlarımız ülkemizin dört bir tarafına illere, ilçelere kadar yayılmış hizmet ağını ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen vatandaşları misafir etmenin, bu vesileyle karantinayı uyguluyor olmanın misyonu var. Bugüne kadar sağlıklı bir şekilde onları evlerine yolcu etme şansımız oldu. Son süreçte gelen misafirlerimizi de evlerine yine sağlıkla, selametle yolcu etmeyi planlıyoruz."

Yurtların otel konforunda her türlü imkana sahip olduğunu kaydeden Kasapoğlu, "Bu mücadelenin çok kahramanı var. Dünyanın çok ülkesinde acı tablolar gördük. Sadece kendi vatandaşımızı değil, yabancı uyruklu misafirleri de yurtlarımızda ağırladık. Ülkemiz, dünyanın dört bir tarafına medikal yardım gönderen, el uzatan, veren el konumunda. Herkese nasip olmaz." ifadelerini kullandı.

Şu an itibarıyla 62 bin 710 vatandaşın yurtlara giriş yaptığını vurgulayan Kasapoğlu, şunları söyledi:

"76 ildeki yurtlarımızda onları misafir ettik. Şu an itibarıyla 28 bin 778 vatandaşımız yurtlarımızda 14 günlük karantina sürecini yaşıyor. Evlerine yolcu ettiğimiz 33 bin 932 vatandaşımız söz konusu. Bununla birlikte 7 bin 150 sağlık çalışanımızı yine yurtlarımızda ağırlıyoruz. Hastaneleriyle, yurtlarıyla, pek çok imkanıyla ülkemizin geldiği noktayı; Sayın Cumhurbaşkanımıza millet olarak, gençlik olarak ne kadar minnet şükran duyduğumuzu ifade etsek azdır."

LİGLERİN DURUMU

Bakan Kasapoğlu, sporda ertelenen liglerin durumu konusunda federasyon ve kulüp yöneticileriyle toplantılar yaptıklarını ve süreçle ilgili kararın ortak akılla ortaya çıkacağını dile getirdi.

Türkiye'nin vaka sayısı ve ölüm sayısına göre ligleri en erken seyircisiz oynatan, bunun yanında en erken erteleyen ülke olduğunu hatırlatan Kasapoğlu, "Biz sporcumuzun sağlığını bir müsabakaya, bir organizasyona değişmeyiz; sağlık her şeyin başı. Geçtiğimiz günlerde futbol, basketbol, hentbol ve voleybol federasyon başkanlarını davet ettim; onların bu süreçteki yol haritalarını sordum. Yaptıkları çalışmalar var. İşleyen bir çalışma süreci var ama burada esas olan yine federasyonlarımızın kendi yapacakları çalışmalar olacak. Gerek UEFA ile iletişimleri, diğer federasyonların kendi alanlarıyla ilgili iletişimleri; bunların sonucunda ortaya çıkacak fikir, ortak akıl bu sürecin takvimini de belirleyecektir." diye konuştu.

Süper Lig'deki maçlar konusunda Türkiye Futbol Federasyonunun ve Kulüpler Birliği Vakfının farklı planları olduğunu anlatan Kasapoğlu, "Basketbol 'bizdeki durumlar farklı' diyor. Voleybol ayrı çalışma yapıyor. Takvimleri henüz netleşmiş durumda değil ama kimsenin endişesi olmasın. Sağlığı önceleyen yaklaşımla tüm paydaşlarımızın hareket etmesinden mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Federasyonların da liglerin tamamlanması yönünde düşünceleri olduğunu kaydeden Kasapoğlu, "UEFA da bu şekilde ifade etmiş. Sağlık göstergeleri senaryo bağlamında durumu daha net ortaya koyacaktır." diye konuştu.

Liglerin akıbeti konusunda "İnşallah hayırlı bir takvime ulaşırız" diyen Kasapoğlu, şunları söyledi:

"Tüm branşlarıyla sporcularımız gururumuz ve ümidimiz; ulusal ve uluslararası platformda şanlı bayrağımızı temsil eden kahramanlarımız. Onların bu süreçte morallerinin bozulmaması için, motivasyonlarını yüksek tutma adına kendileriyle irtibatımız oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle A Milli Takım futbolcularıyla toplantı yaptık. Olimpik ve paralimpik sporcularla bir araya geldik. Sporumuzla, gençlerimizle her alanda olduğu gibi ileriye, hep zirveye oynama iddiamızı diri tutacağız."

Sporun sağlık, dostluk ve barış demek olduğunu kaydeden Kasapoğlu, "Korona sürecinin Türk sporu açısından asla bir irtifa kaybına sebebiyet verme noktasında boşluk bırakmayacağız. Bırakın irtifa kaybını inşallah Türk sporu bu süreçten güçlenerek çıkacak. Olimpiyatlar ve Avrupa Şampiyonası 2021'e ertelendi. Sporcularımızı hazırlama adına faaliyetler devam ediyor. Gerek Tokyo'da gerek 2021 Avrupa Şampiyonası'nda pek çok başarıyı inşallah birlikte yaşayacağız." şeklinde konuştu.

Son 18 yılda her alanda olduğu gibi sporda da ciddi devrim yaptıklarını anlatan Kasapoğlu, ulusal ve uluslararası ölçekte Türk halkına büyük gurur yaşatma hedefleri olduğunu, bu anlamda kulüplere de önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

Kulüplerin finansman, performans ve şeffaflaşma açısından süreci daha verimli değerlendirmesi gerektiğini belirten Kasapoğlu, "Her türlü imkanı seferber ettik. Tesisler ve altyapıya destek verme konusunda spor camiamızın yanındayız. Tüm branşlarda, federasyonlarıyla sporu destekleme adına her türlü imkanı bundan sonra da ortaya koyacağız." ifadelerini kullandı.

Kulüplere yeniden yapılandırmada kolaylık sağlanıp sağlanmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Kasapoğlu, "Kurumsallık her federasyon ve kulüp açısından önemli. Bunların sağlanması şart. Üretmedikçe, finansal anlamda disipline riayet etmedikçe; yapılacak çalışmalar pansuman vasfı ortaya koyacaktır. Her zorlu süreç imkanları da beraberinde getirir. Maaşların ve bonservis ücretlerindeki düşüşü bazı kulüplerimiz gündeme getiriyor. Bu süreç derlenip toparlanma açısından önemli." şeklinde konuştu.

Etiketler : haber GENÇLİK VE SPOR BAKANI Süper lig türkiye süper ligi koronavirüs koronavirüs dünya koronavirüs haber koronavirüs salgın koronavirüs önlemi kovid-19
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream ======= >>>>>>> Stashed changes