0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Mart 2019 Cuma 17:22:00 - Güncelleme:22 Mart 2019 Cuma 17:22:00

Tiyatro Frankfurt'un yeni oyunu 'Kim Geldi’ izleyici ile buluştu

T.C Frankfurt Baskonsolosluğu himayesinde faliyet gösteren Tiyatro Frankfurt, yeni oyunu ‘Kim Geldi’nin Türkiye prömiyeri için önceki gün Nurettin Topçu Kültür Merkezi ve dünde Bahçelievler Kültür Merkezi'nde izleyici ile buluştu.

Geçtiğimiz ay dünya prömiyerini FRANKFURT Gallus Tiyatrosu’nda, gerçekleştiren oyunun yazarı daha önce darbe dönemini konu alan "Üstü Kalsın" oyunun yazarı ve yönetmeni Zeynep Yıldız. Başarılı senarist, doğal ve samimi üslubu ile adeta akıp giden olayların ve diyalogların kahkaha dolu sekanslarında izleyiciyi bol bol güldürdü. Yıldız'ın  Tiyatro Frankfurt için kaleme alıp yönettiği ‘Kim Geldi’ oyunu Usta Oyuncu Ayla Algan’ın süpervizörlüğünde, Kamil Kellecioğlu’nun Genel Sanat Yönetmenliği'nde gerçekleştirildi. Oyuncu kadrosunda ünlü tiyatrocu Ayşe Tunaboylu, karakter oyunculuğunun başarılı temsilcilerinden Nurten İnan, Ömer Fırat Köker, Çiğdem Spickermann ve Kamil Kellecioğlu yer aldı.

Her annenin en büyük isteği evladının mürüvvetini görmektir elbette. Ne var ki, tarihi netleşmiş bir nikâha son derece geleneksel kurallara bağlı yetiştirilmiş ve terbiyesini aldığı kültürün yansımalarını görmek isteyen ve adab-ı muaşereti önemseyen, geleneksel ve sevgi dolu bir anneyi (Ayşe Tunaboylu)'yu üstün performansı ile sahnede kendisine saygıda kusur etmeyen, tek çocuğu olan oğlu (Ömer Fırat Köker)ile Almanya'da yetişmiş nişanlısı (Nurten İnan) eşlik ederken annesi rolüne üstlenmek zorunda bırakılan ablası (Çiğdem Özkurt Spickermann) emekli bir polis memuru yönetici ve aynı zamanda damadın amcası ( Kamil Kellecioğlu) 'nun nikah günü yaşadığı trajikomik olaylar zincirini anlatan oyun, izleyicileri kahkahaya boğdu. 

Kahkaha tufanına tutulan izleyici, sahnedeki performansı dakikalarca ayakta alkışladı. 

Tiyatro Frankfurt,  İstanbul Bahçelievler Nurettin Topcu ve  İstanbul Bahçelievler Kültür Merkezi'ndeki gösterini Bursa'dan gelen geniş bir toplulukta hazır bulundu. Oyuna gösterilen yoğun ilgi nedeniyle salonda yer kalmadığı için tiyatro severler Türkiye de oyunun daha çok oynanması için genel sanat yönetmeninden söz aldı. 

Salonu dolduran izleyiciler oyunun sonunda uzun süre salonu terk etmedi. Başta Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu olmak üzere, oyunun senarist ve yönetmeni Zeynep Yıldız, binbir surat ve karakterileri ile izleyicilerin gönlünü feth eden oyuncu Nurten İnan, konuklarla samimi diyaloglar gerçekleştirerek seyirciyi  mutlu etti.
Tiyatro Frankfurt, fark yaratan misyonu ve senaristi Zeynep Yıldız'ın oyunları ile insan ilişkilerini,  ironik göndermelerle yaşamın  felsefesini mizahın kara ve etkin dilini konuşturarak kalemini nasılda ustalıkla kullandığını bir kez daha gösterdi. 

Tüm sanatçılar seyirciden hak ettiği alkışları fazlasıyla aldı. 

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes