0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
01 Temmuz 2021 Perşembe 08:30:00 - Güncelleme:01 Temmuz 2021 Perşembe 08:30:00

Yutkunma zorluğu kanser habercisi olabilir

Uzmanlar, sigara ve alkol kullanan bireylerin yutak kanserlerine yakalanmada yüksek risk taşıdığını belirterek, "Yutkunma ve ses değişikliği ile ilgili şikayetler varsa mutlaka boğaz bölgesinin endoskopiyle incelenmesi gerekir. Bu tür şikayetler, kanserin habercisi olabilir" dedi.

Uzmanlar, sigara ve alkol kullanan bireylerin yutak kanserlerine yakalanmada yüksek risk taşıdığını belirterek, "Yutkunma ve ses değişikliği ile ilgili şikayetler varsa mutlaka boğaz bölgesinin endoskopiyle incelenmesi gerekir. Bu tür şikayetler, kanserin habercisi olabilir" dedi. KBB Uzmanı Prof. Dr. Tolga Kandoğan, "Kanser, gırtlağa kadar inmişse ses bozukluğu, bir sonraki evrede de kilo kaybı başlangıcı olarak gözlemlenir. Eğer ileri seviyede bir vakaysa boyunda ele gelen bir kitle olarak karşımıza gelebilir." değerlendirmesinde bulundu. Yutak kanserlerine ağırlıklı olarak erkeklerde rastlandığını aktaran Kandoğan, şunları kaydetti: "İleri yaşlarda, ağız hijyenine önem vermeyen, sağlıksız beslenen bireyler, 'ağız boğaz kanserleri' olarak da adlandırılan yutak kanserlerine yakalanmada daha fazla risk altındadır. Sigara ve alkol kullanan kişilerde daha yaygın görülür. Tek başına sigara da büyük bir etkendir. Alkol daha çok sinerjik bir etken yaratır. İkisinin birlikteliği olasılığı çok fazla yükseltiyor. Sigara ve alkolün yanı sıra sağlıksız gıdalar, ticari duman, kimyasal maddelerin dumanı da etkenler arasındadır. Pestisitler kanser gelişiminde etkendir, hem sadece baş ve boğaz değil, vücudun diğer bölgelerinde de kansere neden olabilirler. Ayrıca HPV virüsü de ağız boğaz kanserlerinin gelişiminde rol oynamaktadır."

Etiketler : Yutkunma zorluğu KANAER KBB Uzmanı Prof. Dr. Tolga Kandoğan
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX