• BIST
  1332.3
 • Dolar
  7,8982
 • Euro
  9,4060
 • Altın
  460,2960
0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Ocak 2019 Salı 08:00:00 - Güncelleme:21 Ocak 2019 Pazartesi 20:02:00

Vertigonun bitkisel ilacı uduhindi

Şiddetli baş dönmesi, kulak çınlaması ve mide bulantısıyla kendini gösteren 'vertigo' ataklarını hafifletmenin sırrı 'uduhindi çayı'nda.  

Etrafımdaki her şey sürekli hareket ediyor… Kendim de dönüyorum… Dünyam tersine döndü… Yer sanki ayağımın altından kayıyor…Ayağım boşluğa gidiyor… Başım kazan gibi… Tüm yaş grupları göz önüne alındığında her 100 kişiden üçünde görülen bu tablonun adı; baş dönmesi, tıbbi adıyla, vertigo! Toplumdaki yaygın inanışın aksine vertigo hastalık değil, pek çok hastalığın bir belirtisidir. 

GÜNLERCE SÜREBİLİR

Gözlerde istem dışı hareketlerle bulantı ve kusmanın da eşlik edebildiği vertigo, sadece zaman zaman zeminin kayması hissiyle sınırlı kalabileceği gibi, hastayı günlük yaşamını idame ettiremez noktaya düşürecek kadar sık ve şiddetli olabiliyor. Vertigo sadece birkaç saniye süren hafif bir dengesizlikle sınırlı kalabildiği gibi, saatlerce, hatta günlerce devam eden ve oldukça şiddetli ataklarla da görülebiliyor. Dengesizlik veya baş dönmesi nedeniyle kendilerini güvende hissedemeyen hastalar da günlük aktivitelerden kaçınıyor, hatta evden dışarı çıkmaya dahi korkabiliyorlar. 

KÖKLERİ DE KULLANILIR

Genellikle iç kulaktaki denge sisteminde yaşanan bir problemden kaynaklansa da, aslında pek çok etken başımızı döndürebiliyor. Bitkisel tedavi uzmanları bu hastalıkla mücadelede 'uduhindi' bitkisini öneriyor. Uduhindi; zencefilgiller familyasından 1-2 metre boyunda, güzel çiçekli bir bitkidir. İslam ve Hint tıbbının önemli ilaçlarındandır. Zencefil gibi olan yumru kökleri yaş ve kuru olarak kullanılır. Uzmanlar, içerdiği sapanin, tanin, inülin, steroid, rezin, flavonid, cichorin, glikozid, müshil gibi bileşenler sayesinde tansiyon düşürücü, idrar söktürücü etkisinin yanı sıra hepatite de faydalı olduğunu dile getiriyor. 

YÜKSEK TANSİYONU GEÇİRİR

150 gram uduhindi tozu, 100 gram çöreotu tozu, bir kilo bala karıştırılır. Elde edilen macunu günde 3 kere birer tatlı kaşığı yemek tansiyonu düşürür.

MACUN TARİFİ

150 gram uduhindi ununu, 100 gram çöreotu yağı ve 500 gram zeytinyağıyla karıştırın. Bir kavanozda ağzı kapalı şekilde güneşte bekletin. Günde 3 kez bir yemek kaşığı 3 ay süreyle tüketin. 

ELMA SİRKESİNİ DENEYİN 

Baş dönmesinin nedeni, kan basıncı ya da kan şekerindeki dengesizlik kaynaklıysa, elma sirkesiyle buna çözüm bulabilirsiniz. İçeriğinde sitrik asit, mineral, vitamin, asetikasit, aminoasit ve doğal enzimler bulunan elma sirkesi çok sayıda derde deva olabilir. Günde 2 defa ballı elma sirkesi içerek baş dönmesinden kurtulabilirsiniz