0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
15 Şubat 2022 Salı 08:30:00 - Güncelleme:15 Şubat 2022 Salı 08:30:00

Uzmanı uyardı: Kaplıcada yüzülmez

Termal kaplıca ve havuzlarda 36 derecenin üzerindeki su sıcaklığında yüzme ve egzersizden uzak durulması gerektiğini söyleyen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Serdar Demirci, "Hamilelere, kanser hastalarına, inflamatuar hastalığı sahip olup alevlenme döneminde olanlara, aktif enfeksiyonu olanlara, açık yarası olanlara kesinlikle önermiyoruz" dedi.

Termal kaplıca ve havuzlarda 36 derecenin üzerindeki su sıcaklığında yüzme ve egzersizden uzak durulması gerektiğini söyleyen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Serdar Demirci, "Hamilelere, kanser hastalarına, inflamatuar hastalığı sahip olup alevlenme döneminde olanlara, aktif enfeksiyonu olanlara, açık yarası olanlara kesinlikle önermiyoruz" dedi. Girilen havuz suyunun sıcaklığının da önemli olduğunu belirten Dr. Demirci, termal 36-38 derece ve hipertermal yani 40 derece sıcaklığın üzerindeki sularda genellikle vücudu batırma şeklinde yapılan uygulamaların doğru olduğunu söyledi. Bu sıcaklıktaki havuzlarda yapılan egzersiz ya da yüzme gibi faaliyetleri önermediklerini vurgulayan Dr. Demirci, "Çünkü bunun birtakım yan etkileri var. Eğer siz egzersiz ya da yüzme gibi aktiviteler yapacaksanız genellikle bizim hipotermal dediğimiz 28- 32 derece sıcaklıktaki suları öneriyoruz" diye konuştu.

Etiketler : Kaplıcada yüzü Dr. Demirci termal hipertermal
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX