• Bist 100
  90.787
 • Dolar
  5,9025
 • Euro
  6,6388
 • Altın
  254,5580
İstanbul
22 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Ocak 2019 08:00 | Cuma

Sinüzitten bir haftada kurtulun

Karabaşotu, zeytin yaprağı ve kekikle hazırlanan çaylar bir haftada sinüzit şikayetlerini ortadan kaldırıyor. Lavanta çiçeği suyunun kokusu da sinüsleri rahatlatıyor. 

Kış aylarında birçok kişinin sorunu olan sinüzit; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi pek çok şikayeti de beraberinde getiriyor. Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşlukların iltihaplanmasıyla sinüzitin oluştuğunu söyleyen uzmanlar hastalığı şöyle anlatıyor: “Yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilirken artan yüz veya baş ağrısı, ağız kokusu, öksürük gibi belirtiler gösterir. 

Geniz akıntısını keser

Bazen ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri görülebilir. Kronik sinüzitte, belirtilerin süresi 3 aydan uzundur. Koyu burun ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük gibi problemler yaratır.” Sinüzit ağrılarını azaltmanın mümkün olduğunu belirten bitkisel tedavi uzmanları bunun yollarını ise şöyle anlattı: 

Zencefil çayı ağrıyı dindirir

Bir bardak kaynatılmış suya karabaşotu tomurcuklarını koyun ve demleyeme bırakın, bir saat beklettikten sonra için. Karabaşotu antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan, kısa sürede sinüzit sorununu ortadan kaldıracaktır. Sarımsak, yeşil ve ginseng çayını da karabaşotuyla karıştırarak içebilirsiniz. Öte yandan bir miktar karabaşotu dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz, burun deliğine enfiye gibi çekilir. Bu da sinüsleri rahatlatan bir uygulamadır. 

Sinüzit nedeniyle oluşan baş ağrılarında zencefil çayı ağrıyı azaltmada etkilidir. Zencefil kökünü bir demlikte kaynatın, 15 dakika sonra için. Başınızın ağrıdığı dönemlerde günde 2 bardak tüketebilirsiniz. 

C vitamini için bolca taze sebze-meyve yiyin. Meyvelerin sadece suyunu içmektense yemeyi tercih edin. 

Üzümde iltihap önleyici biyoflavonoidler bulunur. Bu nedenle günde bir avuç üzüm sinüzite iyi gelir. 

Kekik, karanfil, tarçın sinüzit iltihaplarının ve buna bağlı ağrıların azalmasında etkilidir. 

Zeytin yaprağı çayı da sinüzit ağrılarını geçirir. 

Besinle alınan çinko da önemli bir bağışıklık artırıcıdır ve antienflamatuvar (iltihabı azaltarak ağrı kesici) özelliği olabilir. Deniz ürünleri, et, tavuk, süt, yoğurt, fasulye, fıstık ve tam tahıllar tüketin.   

Kekik çayı içebilirsiniz. İçtiğiniz suyun içerisine bir dal yeşil karanfil koyabilirsiniz.