0530 708 54 54
0530 708 54 54
01 Kasım 2021 Pazartesi 08:30:00 - Güncelleme:01 Kasım 2021 Pazartesi 08:30:00

Sinsi ilerleyen miyomların 6 belirtisi

Kadınların yaşamında regl düzensizliğinden kısırlığa kadar pek çok olumsuz etkiye neden olabilen miyomlar sessizce büyüyebiliyor.

Kadınların yaşamında regl düzensizliğinden kısırlığa kadar pek çok olumsuz etkiye neden olabilen miyomlar sessizce büyüyebiliyor.

Her 5 kadından birinde görülen miyomlar, rahmin düz kas tabakasında gelişen iyi huylu tümörler olarak görülüyor. Ergenlik öncesi dönemde miyom görülmemesi ve menopoz döneminde küçülme göstermesi; miyomların oluşumunda östrojen hormonunun etkisi olduğu düşüncesini desteklemektedir. Miyomun yeri ve kişide yaratacağı şikayetler de farklılık gösterebilir. Sık idrara çıkma, kabızlık, bel ve kasık ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, uzun süren ağrılı adet kanamaları ve buna bağlı olarak kansızlık miyomların neden olabileceği başlıca şikayetlerdir. Diğer yandan, miyom rahmin içerisine doğru büyüyorsa, kanama ve gebe kalamama gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Bilgi Uslu Aybar, miyom belirtilerini şöyle sıraladı: sık idrara çıkma, uzun süreli adet kanamaları, karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı, kabızlık, cinsel ilişki sırasında ağrı, kansızlık

6 AYDA BİR KONTROL ŞART

Miyomlar çoğunlukla yapılan jinekolojik muayenelerde tesadüfen tespit edilir. Ayrıca, ultrasonografi kullanılarak miyomların yeri, büyüklüğü ve sayısı hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Manyetik Rezonans (MR) incelemesi de tanı için uygun yöntemlerden biridir. Öte yandan, bazı miyomların tanı ve tedavisinde kullanılan, optik bir kamerayla vajinal yoldan rahim ağzına ulaşmayı sağlayan "histeroskopi" de oldukça yaygın bir yöntemdir. Miyomlar herhangi bir şikâyete neden olmuyorsa ve belli bir büyüklüğün altında ise, hiçbir tedavi girişiminde bulunulmadan izlenebilir. Burada önemli olan, ortalama 6 ayda bir yapılacak kontrollerle, tespit edilen miyomun hızlı bir büyüme gösterip göstermediğinin takip edilmesidir.

Etiketler : miyomlar Manyetik Rezonans Op. Dr. Bilgi Uslu Aybar