0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
26 Mayıs 2019 Pazar 08:00:00 - Güncelleme:26 Mayıs 2019 Pazar 08:00:00

Reflü şikayetlerini azaltan yılancıkotu

Gastrit ve reflü başta olmak üzere pek çok mide rahatsızlığının şifası 'yılancıkotu'nda. Kantaronla birlikte kaynatılıp balla içilen yılancıkotu çayı, mideyi rahatlatıyor.

Yılanı andıran şekli yüzünden 'yılancıkotu' denilen bu bitkinin Latince adı salvia virgata’dır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan yılancıkotu mikrop öldürücü etkisiyle bilinmektedir. Yetiştiği yere göre 15 veya 80 santim boylarında, sert ve çok tüylü yaprakları oldukça sık ve rengi koyu mor olan doğada kendi halinde yetişen bir bitkidir.

MİKROP ÖLDÜRÜCÜ ETKİ

Bu bitkinin insan sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır. Gastrit tedavisinde kullanılan yılancıkotu, kantaronla birlikte kaynatıldıktan sonra içerisine bal eklenerek tüketilir. Bu şekilde kullanılan yılancıkotu midedeki gastrit tedavisine yardımcı olur. Reçine ve uçucu yağ içeren ot, genellikle açık yaralarda kullanılır. Mikrop öldürücü etkisiyle bilinen bitkinin yaprakları kurutulduktan sonra kaynatılarak yaranın üzerine sürülür.

SAÇLAR İÇİN DE FAYDALI

Kurutulmadan da kullanılabilen bitki yaprakları direkt yaranın üzerine sürülür. Saçların bakımı için de kullanılır. Birçok kadının şikayetçi olduğu mat görünen saçlara parlaklık vermek için kullanılır. Mikrop öldürücü etkisiyle ölü hücrelerini canlandırarak yeni saç çıkmasında yardımcı olur.

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes