0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Temmuz 2021 Cuma 07:31:00 - Güncelleme:09 Temmuz 2021 Cuma 07:31:00

Pandemide ortak sorun Çocuklar huzursuz ve saldırgan oldu

140 ülkede kurumlarıyla iki milyardan fazla çocuğa hizmet veren, bir milyon iki yüz bin çocuk hekimini temsil eden dünyanın en büyük sağlık kurumlarından olan Uluslararası Pediatri Kurumu'nun Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocukları pandeminin yıkıcı etkisinden kurtarmak için aşılama kampanyalarına herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti.

140 ülkede kurumlarıyla iki milyardan fazla çocuğa hizmet veren, bir milyon iki yüz bin çocuk hekimini temsil eden dünyanın en büyük sağlık kurumlarından olan Uluslararası Pediatri Kurumu'nun Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocukları pandeminin yıkıcı etkisinden kurtarmak için aşılama kampanyalarına herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Hasanoğlu, "Geleceğimiz olan çocuklar ve onların psikolojisi ve eğitim hayatı için aşı olmalıyız" dedi ve ekledi: "Yetişkin nüfusun, özellikle de öğretmenlerin, okul servisi çalışanlarının ve okul personelinin yüzde 85'inin aşılanması ile yüz yüze eğitimde riskin belirgin şekilde azalacağını ön görüyoruz." IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu ise pandemi nedeniyle çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekti: "Pandemi nedeniyle yayınlanan raporlarda okul çağındaki çocuklar huzursuzluk, saldırganlık, konsantrasyon sorunu, uyku ve yeme sorunları, içine kapanma, yoğun kaygı ve fiziksel ağrı gibi çeşitli sağlık sorunları yaşamaktadır. Diğer yandan düşük gelirli ülkelerde uzaktan eğitime ulaşma oranı yüzde 30'lara düşmüştür. Bu da dünya üzerindeki çocukların üçte birinin dijital olarak dışlandığını ve eğitim hakkından mahrum kaldığını gösteriyor. Yine bu dönemde dünya üzerinde öğrencilerin yüzde 91'i okula gidemedi. Yani öğrencilerin üçte bir oranında eğitimi eksik kaldı. Bu adaletsizliğin ortadan kalkması ve eşit eğitim hakkı için okulların açılması ve yüz yüze eğitime geçilmesi şart" dedi.

Etiketler : pandemi çocuklar huzursuz saldırgan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX